Jak czyścić maty:

Jeśli zachodzi taka potrzeba, matę możesz posprzątać odkurzaczem, silikonową szczotką, wypuścić na nią robota sprzątającego albo wrzucić do pralki.

Jak prać i suszyć maty:

Przed pierwszym użyciem zalecamy wypranie mat w domu.
Przed praniem zdejmij rzep i rozłóż matę na kwadraty. Wyjmij wkład piankowy (nie pierz go). Materiał (bez rzepów i pianki) pierz w pralce w temperaturze 30℃, susz rozwieszone.

Prasuj tylko warstwę wierzchnią - bawełnianą w temp. 200℃.
Na koniec naciągnij maty w obu kierunkach, włóż wkład piankowy, zapnij zamek i powyginaj kwadrat we wszystkie strony, żeby pianka ładnie ułożyła się w środku (zobacz na filmiku ze składaniem mat).

Nie zalecamy suszenia mat w suszarce bębnowej. Suszarka nie zniszczy materiału (sprawdziliśmy to na naszych matach, bo sami suszymy je w suszarce ;) ), ale może powodować jego większe kurczenie.
Pranie w wyższej temperaturze niż 30℃ może powodować większe kurczenie materiału bawełnianego i blaknięcie kolorów.

Kurczenie się bawełny:

Materiał przed szyciem poddajemy procesowi dekatyzacji, czyli jest on wstępnie prany, żeby zminimalizować efekt kurczenia się bawełny. Jednak nie da się tego procesu wyeliminować całkowicie, ponieważ bawełna kurczy się nawet po kolejnych praniach.

Z tego względu, jeżeli po praniu Twoje maty skurczyły się zbyt mocno (np. po praniu w wyższej temperaturze lub suszeniu w suszarce) i powstały “wybrzuszenia” pianki, możesz dociąć ją do odpowiedniego wymiaru. Wyjmij pianki ze środka i użyj noża albo nożyczek. Odetnij pasek ok. 0,5cm i sprawdź wymiar, wkładając piankę z powrotem do środka pokrowca. Taki zabieg w żaden sposób nie zmieni właściwości użytkowych maty.

Wróć do FAQ