Deska do balansowania – 11 pomysłów na zabawę

Deska do balansowania to bardzo użyteczny gadżet, szczególnie dla tych dzieci, które nie lubią się nudzić. To przedmiot, który łączy przyjemne z pożytecznym. Został stworzony do zabawy, ale oprócz tego poprawia pracę mięśni, wspiera koordynację ruchową i zmysł równowagi. W tym wpisie dzielimy się naszymi pomysłami na wykorzystanie deski. Możesz z niej korzystać w dwóch pozycjach – wklęsłej i wypukłej. Czytaj dalej i zobacz, jak można wykorzystać deskę.


1. Zabawka do balansowania

Deska do balansowania została stworzona do balansowania. Raczej nie na krawędzi, tylko na płaskim podłożu. Ale odważni mogą położyć stopy na obu krawędziach deski. Balansowanie to świetne ćwiczenie na wzmocnienie mięśni, nie tylko dla dzieci, ale i dla rodziców. Wspomaga również koordynację ruchową i zmysł równowagi – jak się mocno rozbujasz, to musisz odpowiednio poruszać rękami, by nie zrobić bam.

dziecko na desce do balansowania
Balansujemy!
zabawy na desce balansującej
Kołyska dla misiów

2. Kołyska

Tu sprawa jest prosta – dziecko kładzie się na desce, a rodzic buja dziecko i wspomina piękne czasy, gdy ono spało przez kilka godzin w ciągu dnia. Z kolei dorośli mogą sami się kołysać – po prostu potrzeba do tego nieco więcej siły. Dziecko może również ziuziać przytulanki i lalki.

3. Leżak (hamak)

O, to bardzo przyjemna zabawa. Dziecko kładzie się na desce i leży. Warto wcześniej położyć kocyk, żeby było cieplej i bardziej miękko (Uwaga! Czasem dziecko może tak zasnąć). Korzystanie z deski jako leżaka polecamy szczególnie rodzicom, których pracują w pozycji siedzącej i często bolą ich plecy – naprawdę, leżenie na takim twardym podłożu to prawdziwa ulga. Możesz ułożyć deskę zarówno w pozycji wklęsłej, jak i wypukłej. A do leżenia polecamy książkę – jako chwilę tylko dla Ciebie lub razem z dzieckiem.

deska do balansowania dla dziecka
Leżakujemy i czytamy
deska balansująca dla dziecka

4. Zjeżdżalnia dla dzieci i misiów

Jedno z najciekawszych zastosowań deski do balansowania. Potrzebna będzie do tego kanapa albo solidne krzesło. Połóż tam jeden koniec deski do balansowania i ciesz się zjeżdżalnią w swoim domu! Dziecko może zjeżdżać klasycznie (na pupie) albo na brzuchu. Na początku to widok mrożący krew w żyłach, ale spokojnie – dziecko sobie poradzi. Deska ma łagodny łuk i nie pozwala na nabranie dużej prędkości. Nasza 2-letnia córka uwielbia tę zabawę. Ze zjeżdżalni mogą też korzystać dorośli (przetestowaliśmy) oraz misie i samochody – te z kolei mogą nabrać dużej prędkości. 

5. Tor dla samochodzików

A jeśli już mowa o samochodzikach – deska do balansowania może być dla nich świetnym torem. Od razu nasuwa się zjeżdżalnia, ale może też odwrócić deskę (do pozycji wklęsłej) i puszczą je z jednej strony na drugą. To bardziej wymagająca zabawa, bo musisz to zrobić pod odpowiednim kątem. Trzymamy kciuki!

zabawa z deską do balansowania

6. Tunel

Jeśli położysz deskę w pozycji wypukłej, to masz naturalny tunel. Mogą z niego korzystać dzieci (dorośli się nie zmieszczą – to też testowaliśmy) i misie. To dobre miejsce do zabawy samochodzikami. A jeśli masz w domu kota, to z pewnością się ucieszy. Tunel wprost idealnie nadaje się do leżenia albo zabawy wędką.

7. Skocznia narciarska

Dzieci potrafią wymyślić takie zastosowanie deski do balansowania, na które my, dorośli, nigdy byśmy nie wpadli. I tak deska może służyć za skocznię narciarską: jak dziecko siądzie, to ma belkę startową, potem może przyjąć pozycję najazdową i poleeecieć w ramiona mamy albo taty.

ćwiczenia na desce dla rodziców
I ćwiczymy mięśnie ud

8. Miejsce do ćwiczeń dla rodziców

Wspominaliśmy wcześniej, że leżenie na desce działa kojąco na bolące plecy. Możesz też wykonywać na niej różne ćwiczenia na równowagę, np. jaskółkę, albo leżeć tak, by napinać mięśnie brzucha. Samo balansowanie jest też dobre, bo w trakcie ćwiczysz mięśnie nóg. Tylko nie zapomnij zapytać dziecka, czy możesz korzystać z jego/jej deski 🙂

9. Stolik i krzesełko dla dziecka

Z tego pomysłu możesz korzystać, jeśli położysz deskę w pozycji wypukłej. Dziecko może używać deski jako stoliczka, np. do rysowania. Może też na niej usiąść i mieć krzesełko na wysokości dopasowanej do swojego wzrostu i np. słuchać, jak mama albo tata czytają bajkę.

pomysły na zabawy na desce do balansowania

10. Tor przeszkód

Możesz ustawić dziecku (albo ustawi sobie samodzielnie) różne elementy toru przeszkód, np. skrzynie, małe stoliki i oczywiście deskę, w dowolnej konfiguracji. A potem może pokonywać przeszkody i przechodzić pomiędzy elementami toru.

11. Miejsce, z którego można kogoś zrzucić 😀

O tym byśmy nie pomyśleli, gdyby nie nasze dziecko. Gdy nasza córka siedzi z kimś na desce, to uwielbia zrzucać swojego towarzysza, lekko go popychając. Wtedy najlepiej podłożyć coś pod deskę, np. matę dla dzieci, żeby zamortyzować łagodny upadek. A podczas tej zabawy śmiechom i dokazywaniom nie było końca.

12. Leżak dla kota

I oczywiście nie można zapomnieć o jednej z najważniejszych osób, czyli kocie. Co tu dużo mówić, deska do balansowania to idealny leżak dla kota, zarówno w pozycji wypukłej, jak i wklęsłej. A jeśli położysz na niej kocyk, no to już będzie pełnia szczęścia. Z obserwacji wiemy też, że koty mogą ziuziać deskę łapą. I oczywiście leżeć pod nią.

O, nowy leżak dla mnie

Deska do balansowania ma mnóstwo zastosowań. A najwięcej ich poznasz podczas obserwacji, co robią z nią Twoje dzieci. To prawdziwe pole do popisu dla kreatywności. Jeśli masz inne propozycje na wykorzystanie deski do balansowania, to napisz w komentarzu 🙂

A może ZiuHuu? Poznaj naszą deskę do balansowania.

zabawy na desce z dzieckiem

deska do balansowania zabawy na desce
deska do balansowania dla dziecka

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń na górę