Mata na podłogę dla dziecka – zalety i wady

Czy warto korzystać z maty na podłogę dla dzieci? Niektórzy mówią, że jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Są też tacy, którzy uważają, że wcale nie jest taka potrzebna. W tym poście przedstawiamy wszystkie za i przeciw, czyli zalety i wady mat na podłogę dla dzieci. Zebraliśmy je na podstawie własnych, ponad 2-letnich doświadczeń z matami oraz z rozmów z innymi rodzicami, którzy ich używają. Zacznijmy od zalet mat dla dzieci.

mata do pokoju dziecka do zabawy

Zalety mat na podłogę dla dzieci:

  1. Wspiera prawidłowy rozwój dziecka

Leżenie na macie, czyli średnio twardym podłożu, jest bardzo zdrowe dla dziecka, już od pierwszych dni jego życia. I nie, miękka kanapa wcale nie jest dobra dla dziecka, dla dorosłych zresztą też. Dziecko na macie może leżeć zarówno na plecach, jak i na brzuszku, co jest zalecane dla dopiero co urodzonych maluszków. Dzieci mają też na macie dobry punkt widokowy do poznawania świata i nic im nie zasłania widoku, np. boki łóżeczka czy oparcie kanapy. A jak trochę podrośnie, to będzie mogło samo się przewracać na drugi bok, siadać, aż w końcu postawić swój pierwszy mały, ale wielki krok.

mata dla niemowlaka na podłogę

2. Bezpieczna przestrzeń dla noworodka/niemowlęcia

Opieka nad kilkudniowymi maluchami może przerażać. Jak mam trzymać tę kruszynkę? Gdzie ją położyć, żeby była bezpieczna? Najlepiej wybierać takie miejsca, z których dziecko nie spadnie. Wspominaliśmy wcześniej o kanapie – nie dość, że jest za miękka na delikatne mięśnie i kręgosłup dziecka, to jeszcze maluszek może z niej spaść. Na macie nie ma takiego ryzyka.

3. Własny kąt do zabawy

Mata na podłogę dla dziecka jest też takim własnym kątem do zabawy. Co jest przydatne, gdy maluch nie ma jeszcze własnego pokoju. Albo ma, ale woli przebywać w Twoim otoczeniu, np. w salonie czy kuchni. Na macie możesz też przechowywać zabawki dziecka – w jednym miejscu, a nie porozrzucane po całym pokoju :D.

mata do zabawy dla dziecka

4. Miejsce do przebywania z całą rodziną

Jeśli mata jest odpowiednio duża, to może zmieścić się na niej cała rodzina. Oczywiście mamy tu na myśli dziecko (albo kilka) i rodziców, nie że cały zjazd rodzinny :D. Takie wspólne leżenie może być ciekawym pomysłem na wspólne spędzaniu czasu, zwłaszcza dla noworodków i niemowląt, którym będzie po prostu raźniej. Dla większych dzieci mata może być miejscem na wspólne czytanie i układanie wielkich budowli z klocków. Albo spanie.

rodzina siedzi na macie do zabawy

5. Produkt na lata

Z maty dla dzieci zdecydowanie możesz korzystać przez kilka lat. Dla noworodka i niemowlaka może być miejscem do poznawania swojego ciała w przestrzeni i pierwszych drobnych ruchów. Dla rocznego dziecka może być miejscem do nauki chodzenia, a potem uciekania. Dla dziecka powyżej 2. roku życia mata będzie miejscem do zabawy – budowania z klocków, rysowania, czytania itp. A co najważniejsze – taka mata nie ma właściwie limitu wieku. Dorośli też mogą z niej korzystać – mata jest świetna do leżenia, zwłaszcza jeśli bolą Cię plecy po pracy przy biurku.

 dziecko śpi na macie w dinozaury

Znamy zalety maty dla dzieci. Przejdźmy do wad.

Wady mat na podłogę dla dzieci:

  1. Zajmują miejsce w domu

Żeby zmieścić w domu matę, potrzebujesz trochę miejsca. Pewnie to nie problem, jeśli masz duże pokoje. Ale jeśli nie, to ma to dla Ciebie znaczenie. Zawsze możesz wybrać małą matę dla dzieci albo taką, którą można zwijać/składać, gdy jest nieużywana. Ale jeśli dziecko trzyma na niej dużo zabawek, to może to nie być takie proste. Choć z drugiej strony może to być dobry poligon do uczenia dziecka sprzątania.

2. Mogą się łatwo pobrudzić i możesz mieć problem z ich czyszczeniem

Mata na podłogę dla dzieci może być takim zbieraczem kurzu w domu – trochę jak dywan. Leży, więc kurz łatwo i chętnie się na niej osadza, nawet jeśli jest często używana. Do tego łatwo się brudzi – a to się dziecku uleje, a to wyjedzie kredką z kolorowanki, a to wejdzie w butach albo będzie na niej jadło. Dlatego dobrze mieć matę, którą można wyprać w pralce lub przetrzeć ścierką. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie plamy znikają po praniu.

3. Mogą być niebezpieczne dla dziecka

Tak naprawdę każda zabawka może być niebezpieczna dla dziecka, zwłaszcza jeśli nie posiada odpowiednich badań i certyfikatów. Jeśli dziecko postanowi sprawdzić, jak taka mata smakuje, to może to się źle skończyć, jeśli jest ona zrobiona z materiałów szkodliwych dla dziecka. Przed zakupem koniecznie zwróć uwagę, czy mata spełnia normę PN EN 71 i czy jest bezpieczna dla noworodków (jeśli kupujesz ją z myślą o nich).

4. Zwierzęta mogą na nich leżeć częściej niż dzieci i mogą je niszczyć

Z naszych doświadczeń (i innych rodziców) wiemy, że zwierzęta uwielbiają matę dla dzieci. I nie ma się co dziwić – jest ciepła, wygodna i nieprzeznaczona dla nich. A jak już zwierzaki na niej leżą, to mogą ją pobrudzić – np. psy mogą wbiegać na nią tuż po spacerze i zostawiać ślady łap albo piasek. Z kolei i koty, i psy mogą zostawiać sierść na macie – a nie zawsze łatwo jest ją usunąć. No i mogą ją też drapać – jeśli masz matę materiałową, to może się nawet obyć bez śladów (szczególnie w przypadku kotów) albo będzie można je zszyć. Ale dla maty piankowej kocie czy psie pazury będą zabójcze.

mata dla dziecka kotoodporna
mata dla dziecka kotoodporna

Znasz już zalety i wady mat dla dzieci. Z naszych doświadczeń wynika, że zalety maty znacznie bardziej przewyższają jej wady. No i te słabe strony też nie są takie, by całkowicie odrzucały nas przed korzystaniem z niej. Także my jesteśmy zadowoleni i polecamy wszystkim rodzicom 🙂

A przy okazji… może spodoba Ci się nasza mata na podłogę dla dziecka – kotoodporną, całkiem łatwą w czyszczeniu i spełniającą normę PN EN 71?

mata bawełniana piankowa dla dziecka
mata do pokoju dziecka
maty dla dzieci zabawa na macie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń na górę