Kitchen helper – od jakiego wieku?

Wielu rodziców, być może i Ty, zastanawia się, od jakiego wieku dziecko może korzystać z kitchen helpera. Jeśli oczekujesz konkretnej liczby, to musimy Cię zmartwić – nie ma jasno sprecyzowanego wieku. Kitchen helper to produkt, któremu nie można wykonać badań, w przeciwieństwie do np. zabawek – jeśli spełniają one konkretne normy, mogą być używane np. przez dzieci w wieku od 1. lub 3. roku życia. Być może wynika to z tego, że trudno przypisać kitchen helper do kategorii, w których bada się produkty dla dzieci. A jedyne, co można sprawdzić, to to, czy materiały spełniają normę PN EN 71-3. 


Przyjmuje się jednak, że z podestu kuchennego mogą korzystać dzieci, które potrafią stać z podpórką. Zazwyczaj jest to w wieku ok. 10 miesięcy, jednak to zależy od dziecka – jedno potrafią to zrobić szybciej, inne jeszcze później. Jednak kitchen helper musi być odpowiednio przystosowany, a przede wszystkim bezpieczny, by mogło z niego korzystać tak małe dziecko. Sprawdźmy, jakie cechy powinien mieć kitchen helper dla rocznego dziecka, a jakie dla starszego.

kitchen helper dla rocznego dziecka

Kitchen helper dla rocznego dziecka

Jeśli wybierasz kitchen helper dla rocznego dziecka, musisz zwrócić uwagę, by miał konkretne cechy. Poszukaj kitchen helpera z dwoma stopniami – dzięki temu dziecku będzie znacznie łatwiej na niego samodzielnie wejść. Bo co to za zabawa, jeśli za każdym razem musisz dziecko podsadzać i z niego ściągać? Dobrze, aby wybrany przez Ciebie podest kuchenny miał regulowane stopnie i podest – tak by można było dopasować ich wysokość do wzrostu dziecka. Dzięki temu też, gdy dziecko podrośnie, będziesz mógł/mogła obniżyć podest lub podwyższyć stopnie. Gdy dziecko podrośnie, możesz też wyjąć jeden ze stopni – większe dziecko poradzi sobie z wejściem. Dzięki temu podest kuchenny posłuży Ci na lata.

kitchen helper dla małego dziecka

Kitchen helper to produkt, który może wywoływać pewien niepokój u rodziców – być może zastanawiasz się, czy Twoje dziecko z niego nie spadnie. Czy poradzi sobie z samodzielnym wchodzeniem i schodzeniem? Według naszych doświadczeń – rodziców dziecka, które korzysta z podestu od 10. miesiąca życia – wystarczy dziecku raz pokazać, jak na niego wejść i zejść. A jeśli chodzi o to, czy dziecko nie spadnie, to na to nigdy nie ma gwarancji, bo nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co dziecko zrobi. A prawda jest taka, że dla takiego małego i bardzo często ciekawskiego szkraba wszystko może być niebezpieczne. Dla pewności możesz wybrać kitchen helper z płytą zabezpieczająca. A jeśli lubisz przedmioty maksymalnie praktyczne, to wybierz podest kuchenny z tablicą kredową, która nie tylko będzie zabezpieczać tyły, ale także pomoże Twojemu dziecku rozwijać zdolności artystyczne.

A jeśli nadal masz wątpliwości, przeczytaj wpis pt. „Czy kitchen helper jest bezpieczny?„.

Podest kuchenny dla 2-letniego dziecka

Jeśli Twoje dziecko jest starsze, możesz wybrać kitchen helper z jednym stopniem. Ważne jednak, by zarówno stopień, jak i podest były regulowane. Dzięki temu możesz zawsze dopasować kitchen helper do wzrostu dziecka – ułatwić mu wchodzenie, a potem obniżyć podest tak, by dziecko nie wchodziło na blat. I tu pojawia się kolejne pytanie.

kitchen helper dla starszego dziecka

Jak długo dziecko może korzystać z kitchen helpera?

Nie ma reguły na to, jak długo dziecko może korzystać z kitchen helpera. Właściwie to można powiedzieć, że tak długo, jak chce. Być może dziecko przestanie z niego korzystać w wieku ok. 5-6 lat, gdy kitchen helper stanie się zbędny, bo dziecko będzie na tyle wysokie, by samo sięgnęło blatu lub wystarczy mu do tego zwykły podest. Maluch może jednak przyzwyczaić się do takiego pomocnika i korzystać z niego znacznie dłużej. I tutaj rodzi się pytanie – jaki ciężar udźwignie podest kuchenny? To zależy od tego, jak został zaprojektowany. Zawsze możesz zapytać producenta, czy testował wytrzymałość swojego podestu. 

jaki kitchen helper wybrać
kitchen helper od jakiego wieku

Kitchen helper nie tylko dla dziecka

A jeśli już jesteśmy przy temacie wytrzymałości kitchen helpera, to pamiętaj, że również Ty, jako rodzic, możesz z niego korzystać. Oczywiście pod warunkiem, że podest został tak skonstruowany, by udźwignąć ciężar większy niż przeciętnego dziecka. Kitchen helper przyda Ci się przede wszystkim do sięgania do wyższych półek, do powieszania ozdób świątecznych i innych rzeczy, do których potrzebujesz większego wzrostu, niż podarowała Ci natura. Ale uwaga – musisz zapytać się dziecka, czy możesz skorzystać z jego podestu 🙂

kitchen helper dla większego dziecka

Zobacz również:

Kitchen helper – zalety i wady

Jaki kitchen helper wybrać? 6 cech, które ułatwią Ci wybór

Kitchen helper – czy warto postawić go w kuchni?

Czy kitchen helper jest bezpieczny?

Dlaczego warto gotować z dzieckiem?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń na górę