Dlaczego warto wybrać matę dla dziecka do zabawy wygodną w transporcie?

Na co zwracasz uwagę, kiedy wybierasz matę dla dziecka? Na kolory, na materiały, na badania, a może na cenę? A czy zwracasz uwagę, czy mata jest łatwa w transporcie? Czy można ją łatwo zwinąć i przenieść, np. do domu babci i dziadka albo zabrać ze sobą na wakacje? W dalszej części wpisu wyjaśniamy, dlaczego warto wybrać matę dla dziecka do zabawy i raczkowania wygodną w transporcie.

mata dla dziecka na podłogę

Czym tak właściwie jest mata dla dziecka?

Zacznijmy jednak od tego, czym jest mata dla dziecka. Bo to nie tylko kawałek materiału czy pianki, który kładziesz na podłodze, by dziecko mogło się prawidłowo rozwijać. To takie miejsce dla dziecka, w którym może spędzać czas, bawić się samo lub z rodzicami. Można pokusić się o stwierdzenie, że to taka bezpieczna przystań czy bezpieczny kąt. Szczególnie dla noworodka czy niemowlęcia, dla których mata jest całym światem, a już na pewno tym znanym i bezpiecznym. Zwłaszcza gdy nie masz jeszcze dla swojego maluszka osobnego pokoiku albo dziecko woli spędzać czas w tym samym pomieszczeniu co Ty. Z kolei dla Ciebie taka mata to jedno miejsce (zazwyczaj), w którym leżą zabawki i pluszaki dziecka, zamiast walać się po domu (zazwyczaj).

Jaka mata jest wygodna w transporcie?

Mata wygodna w transporcie to taka, która/którą:

  • możesz łatwo zwinąć lub złożyć, co przydaje się również w codziennym użytkowaniu, gdy np.chcesz posprzątać,
  • zajmuje mało miejsca w samochodzie – idealnie, jeśli możesz ją zanieść w rękach lub w torbie (oczywiście mówimy o małych odległościach).
mata dla dziecka bawełniana

Dzieci, które potrzebują bliskości

Czy Twoje dziecko potrzebuje trochę czasu, by polubić nową zabawkę? Albo oswoić się z nowym miejscem lub czuć swobodnie przy nowo poznanej osobie? Niektóre dzieci są introwertyczne i/lub wysoko wrażliwe albo po prostu potrzebują dużo bliskości. To te maluchy, o których często się mówi, że zupełnie inaczej zachowują się u kogoś niż u siebie w domu. Takie dzieci są bardzo powściągliwe wśród obcych ludzi czy w nowym miejscu. Dlatego potrzebują wokół siebie znanych przedmiotów czy osób. Bo wakacje czy próba zostawienia ich samych, np. u babci czy dziadka może skończyć się histerią. Jeśli jesteś rodzicem takiego dziecka, z pewnością wiesz, o co chodzi.

Mata do zabawy – własny kąt w niewłasnym domu

Zostańmy na chwilę przy sytuacji, gdy Twoim dzieckiem zajmuje się ktoś inny. Twój maluch, szczególnie taki, który potrzebuje dużo bliskości, może nie być zadowolony, że wokół niego nie ma rodziców. Nawet jeśli w pobliżu są znani babci, dziadek, ciocia czy wujek. I wtedy właśnie przydaje się mata wygodna w transporcie. Jeśli musisz zostawić z kimś dziecko na dłużej, to zabierz ze sobą matę – tu, przy okazji, przyda się taka, którą łatwo złożyć i która zajmuje mało miejsca w samochochodzie. Dziecku będzie łatwiej zaakceptować fakt, że nie ma przy nim rodziców, jeśli będzie otoczone przedmiotami, które zna lub gdy będzie siedziało na macie, swoim własnym kącie. 

Tu możemy podać przykład naszego dziecka. Często pracujemy w weekendy, gdy żłobek jest zamknięty. Zawozimy wtedy naszą córkę, Amelkę, do babci i dziadka. Początki były trudne, ale wpadliśmy na pomysł, by przywieźć tam matę. Teraz Amelka ma swój własny kącik u dziadków, znane miejsce, w którym chętnie się bawi – dzięki temu chętniej tam zostaje. Jak przyjeżdża, to od razu biegnie na matę, a jeśli ta jest złożona, to natychmiast każe ją rozłożyć, a potem znosi na nią swoje ulubione zabawki 🙂

mata dla dziecka na wakacje

Mata dla dziecka – bezpieczna przystań na wakacje

Jedziesz na wakacje? Zabierz ze sobą matę dla dziecka. Tutaj sytuacja jest bardzo podobna jak wyżej – introwertyczne dziecko w nieznanym miejscu może czuć się niepewnie, nawet w otoczeniu rodziców. Dlatego im więcej znanych przedmiotów, a zwłaszcza takich, które dziecko dobrze kojarzy, będzie miało, tym szybciej się zaaklimatyzuje. Dodatkowo matę możesz zabrać na plażę i wygodnie na niej siedzieć. My korzystaliśmy też z maty na betonowym tarasie – nasze dziecko koniecznie chciało przebywać na dworze, więc rozłożyliśmy jej tam matę :).

Jak widzisz, warto wybrać matę, która jest wygodna w transporcie. Szczególnie gdy Twoje dziecko jest introwertyczne i/lub wysoko wrażliwe. Nie mówimy, że mata sprawi, że nagle stanie się ono bardziej otwarte czy śmiałe. Ale z pewnością ułatwi życie i Tobie, i Twojemu dziecku.

Szukasz takiej maty? Poznaj naszą matę dla dziecka wygodną w transporcie – sami jej używamy i zabieramy na każde wakacje 🙂

mata dla dziecka na plażę

Zobacz również:

Jaką matę dla noworodka wybrać?

Mata dla dzieci odporna na kocie pazurki – czy istnieje?

Mata dla dzieci – recenzja Fizjoterapeutki w ciąży

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń na górę