Jaką matę dla noworodka wybrać?

Mata dla dzieci to praktyczny produkt nie tylko dla dzieci, ale i rodziców. Możesz na niej położyć już kilkudniowe maluszki, z korzyścią dla ich zdrowia i prawidłowego rozwoju. Tu jednak pojawia się pytanie: jaką matę dla noworodka wybrać? Jako rodzic z pewnością wiesz, że to, co dobre dla dwulatka niekoniecznie sprawdzi się przy kilkudniowym maluszku. Przy każdym produkcie musisz zwracać uwagę na mnóstwo rzeczy, bo przecież chcesz dla swojego dziecka jak najlepiej. Nie inaczej jest z matą. W tym wpisie pokażemy Ci, czym się kierować przy wyborze maty dla noworodka. Czytaj dalej.

Odpowiednie podłoże

Dla noworodków i niemowląt najlepsze jest średnio twarde podłoże, ponieważ zapewnia im prawidłowy rozwój. Dla kilkudniowego dziecka wystarczy mata materiałowa. Gdy zacznie się przewracać na brzuszek i raczkować, będzie Ci potrzebna mata z podłożem, które jednocześnie będzie chronić dziecko przed skutkami ewentualnych upadków. Jeśli więc chcesz, by mata została z Twoim noworodkiem dłużej, od razu zainwestuj w matę piankową.

niemowlę leży na macie

Mata dla noworodka – piankowa czy materiałowa?

Jeśli mówimy o podłożu, to trudno nie poruszyć innego tematu. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, mata materiałowa jest dobra dla dzieci do ok. 3-4 miesięcy. Ale kiedy zaczynają się poruszać, potrzebują amortyzującego podłoża. Takie zapewnia mata piankowa. Jest ona też znacznie łatwiejsza w czyszczeniu i nadaje się do dłuższego użytkowania. Z drugiej strony pianka jest mało przyjemna w dotyku, a latem wszystko się do niej klei. Zawsze możesz położyć na niej koc lub inny materiał. Jeśli jednak masz w domu zwierzaki, to mata piankowa zdecydowanie odpada.

bliźniaczki leżą na macie na podłodze

Wielkość maty dla noworodka

Na początku wystarczy Ci mata o długości lub średnicy metra, czyli w takim najczęściej spotykanym rozmiarze. Ta wielkość będzie odpowiednia dla noworodka. Warto jednak pomyśleć bardziej przyszłościowo i wybrać matę, którą będzie można powiększyć, gdy dziecko urośnie. To nie tylko rozwiązanie praktyczne, ale i oszczędne – po co masz kupować nową matę, jeśli możesz dokupić do obecnej nowe elementy i ją powiększyć? Pamiętaj, że mata może służyć nie tylko noworodkowi. Dla niemowlaka czy kilkulatka to może być ulubione miejsce zabaw. Warto więc stworzyć takie, które może rosnąć razem z Twoim dzieckiem i dopasowywać się do jego zmieniających się potrzeb.

bliźniaczki bawią się zabawkami na macie

Mata dla noworodka – kontrasty czy pastele?

Tu właściwie są dwa podejścia – jedni mówią, że kontrasty, inni, że pastele (parafrazując wiersz Roberta Frosta). Noworodek jako pierwsze rozróżnia kolory, między którymi zachodzi duży kontrast, czyli biały i czarny lub czerwony i niebieski. Obecność tych kolorów w jego otoczeniu pomaga mu stymulować wzrok. Z kolei ich nadmiar może za bardzo go męczyć.

Co można powiedzieć o kolorach pastelowych? Dziecko zaczyna je rozróżniać około 4. miesiąca życia. Jaki więc sens ma kupowanie maty dla noworodka w kolorach, których nie widzi? Z drugiej strony dlaczego nie możesz mieć pastelowej maty i kontrastowych zabawek, które możesz podawać dziecku tylko na czas zabawy?

Kolor maty dla noworodka to już Twoja decyzja. Przy jej podejmowaniu możesz też zwrócić uwagę na dopasowanie produktu do wyglądu Twoich wnętrz. Nasza rada? Skomponuj matę tak, by zawierała zarówno pola kontrastowe, jak i pastelowe.

niemowlę leży na macie
niemowlę bawi się klockami na macie
niemowlę bawi się drewnianą zabawką na macie

Mata łatwa w transporcie i czyszczeniu

Zwróć uwagę, czy mata, która przypadła Ci do gustu, jest łatwa w czyszczeniu. Dlaczego to ważne? Bo noworodkom zdarza się ulewać. Potrzebujesz więc materiału, który można łatwo wyczyścić, a najlepiej wyprać. 

Z kolei mata, którą możesz z łatwością zabrać w inne miejsca, to skarb. Dzięki temu ułatwisz noworodkowi aklimatyzację podczas wakacji lub dłuższej wizyty u babci i dziadka.

niemowlę leży na macie pod kocykiem

Mata z odpowiednimi oznaczeniami

Produkty bezpieczne dla noworodków muszą spełniać określone normy. Dlatego zwróć szczególną uwagę na to, czy mata, która Ci się podoba, spełnia je. I niestety nie wystarczy zapis, że produkt jest bezpieczny dla noworodków. Jeśli kupujesz matę stacjonarnie, szukaj oznaczeń: 0+, PN EN 71 oraz Oeko-Tex Standard 100 (dla mat materiałowych). Jeśli robisz zakupy online, dopytaj producenta o te standardy. 

Co one nam mówią? Tak w skrócie oznaczenie 0+ informuje nas, że produkt jest bezpieczny dla noworodków, czyli nie ma wystających elementów, którymi dziecko może zrobić sobie krzywdę, co w zasadzie przekłada się na spełnienie normy PN EN 71. Z kolei Oeko-Tex Standard 100 to certyfikat, dzięki któremu wiemy, że materiał nie zawiera szkodliwych substancji ani metali ciężkich. 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj nasz wpis o oznaczeniach na zabawkach dla dzieci.

Mamy nadzieję, że teraz wybór maty odpowiedniej dla noworodka będzie dla Ciebie znacznie łatwiejszy. Pozostaje pytanie, gdzie znajdziesz taką, która spełnia wszystkie opisane przez nas wymogi. Zobacz matę dla dzieci, którą zaprojektowaliśmy na nasze potrzeby – jest połączeniem maty bawełnianej i piankowej, spełnia normę PN EN 71 i jest łatwa w transporcie i czyszczeniu.

Zobacz również:

Mata dla dzieci – recenzja Fizjoterapeutki w ciąży

Mata dla dzieci odporna na kocie pazurki – czy istnieje?

Dlaczego warto wybrać matę dla dziecka wygodną w transporcie?

Mata na podłogę dla dziecka – zalety i wady

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń na górę