Black Friday – jak rodzice powinni się do niego przygotować?

Nadchodzi czwarty piątek listopada. Co robisz? Czy spędzasz dzień jak co dzień, czy ustawiasz się w długiej kolejce do sklepu, by walczyć z innymi odwiedzającymi o najlepsze okazje? Tak, to właśnie w czwarty piątek listopada przypada Black Friday, czyli dzień prawdziwego szału zakupowego. Można mieć różne opinie na ten temat. Z jednej strony warto skorzystać z promocji, ale z drugiej czy naprawdę tego wszystkiego potrzebujesz? To pytanie zostawiamy Tobie. Skupmy się na tym, jak Ty, jako rodzic, możesz się przygotować na Black Friday tak, by skorzystać i nie żałować.

Skąd ten Black Friday?

Całe to zakupowe szaleństwo zaczęło się w 1951 roku w Stanach Zjednoczonych. Po Święcie Dziękczynienia (które przypada w czwarty czwartek listopada) wielu Amerykanów postanowiło wziąć sobie wolne. Postanowili spędzić ten czas poza domem i zrobić zakupy. Sprzedawcy, po podliczeniu zysków, zauważyli, że wynik z tego dnia mogą zapisać na czarno (czyli na plus), a nie na czerwono (z minusem), jak w poprzednich dniach. Postanowili wykorzystać ten nowy trend i zaczęli oferować specjalne obniżki na ten dzień w następnych latach. Cała ta machina tak się rozkręciła, że dziś ludzie ustawiają się w kolejkach jeszcze przed otwarciem sklepu, a sprzedawcy urządzają nam także Black Weekend, Cyber Monday i inne święta okazji.

Jakie mechanizmy wywierania wpływu rządzą w Black Friday?

No właśnie, co takiego sprawia, że tego dnia pędzimy co tchu zabraknie do sklepów, gdzie ogarnia nas zakupowy szał? To zasada niedostępności, jeden z najsilniejszych mechanizmów wywierania wpływu. Wiemy, że obniżone ceny obowiązują tylko tego jednego dnia (lub tylko w ten weekend). Wiemy też, że niektóre towary występują w ograniczonej ilości. I wiemy, że jeśli się nie pospieszymy, to wszystko nam wykupią. To tak w skrócie.

Przygotowania do Black Friday – zadbaj o oszczędność

Możesz jednak przygotować się do tego dnia i wykorzystać go, a nie dać się wykorzystać. Przede wszystkim zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz trzeciego telewizora, a Twoje dziecko drugiego konia na biegunach lub kolejnego zestawu klocków? Tu nie chodzi tylko o oszczędność pieniędzy, choć to równie ważne. Pomyśl, czy masz miejsce na kolejne przedmioty w pokoju dziecka lub w szafie. Nie zapomnij też o środowisku – np. masowa produkcja odzieży jest w czołówce branż, które najbardziej zatruwają środowisko. A często, podczas zamawiania w sklepach internetowych, razem z produktem dostajemy tonę plastiku.

Edukacja przede wszystkim

To, że coś jest tańsze, nie znaczy, że jest dobre lub bezpieczne, jeśli mówimy o produktach dla dzieci. Jeśli chcesz skorzystać z okazji na Black Friday, to dobrze się do tego przygotuj. Poczytaj wcześniej o danym produkcie. Sprawdź opinie użytkowników, recenzje oraz, jeśli sprzedawca prowadzi bloga, poczytaj wpisy na temat interesującego Cię produktu. Zobacz, czy spełnia odpowiednie normy (w przypadku produktów dla dzieci zwróć uwagę na PN EN 71 i Oeko Tex Standard 100). Pamiętaj, że zawsze możesz dopytać sprzedawcę o szczegóły. Najlepiej zrób to przed Czarnym Piątkiem, bo w tym dniu większość sprzedawców ma pełne ręce roboty. 

No właśnie, a może chcesz nas o coś zapytać? Zrób to w komentarzu albo poprzez formularz kontaktowy. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń na górę