Prezenty dla rocznego dziecka, które wspierają samodzielność

Prezent dla rocznego dziecka to zawsze nie lada zagadka dla rodziców i najbliższej rodziny. Czy wybrać ubranka, czy zabawki? Kupić coś praktycznego czy coś do ozdoby? My, jako rodzice, proponujemy coś innego – prezenty, które wspierają samodzielność dziecka i są pomocne szczególnie dla rocznego dziecka. 

Dlaczego warto wspierać samodzielność dziecka? Bo dziecko, nawet roczne, tak jak dorośli, nie lubimy, kiedy ktoś mu mówi, co ma robić. Woli samo decydować. Jasne jest to, że w przypadku dziecka nie są to decyzje na poziomie jaką pracę wybrać albo gdzie zamieszkać. Ale czy wszystkie duże decyzje nie zaczynają się od mniejszych, np. jakie skarpetki dziś ubiorę? Albo nie chcę teraz się bawić, wolę zobaczyć, co robi mama. Dlatego właśnie warto wspierać samodzielność dziecka już od początku.

Propozycje, które znajdziesz poniżej, to te z kategorii wyższego budżetu. Nadają się na prezent na roczek albo święta. I co najważniejsze – wszystkie z nich są przeznaczone do użytku przez co najmniej 2 lata, a nawet dłużej. Nie znajdziesz tu jednak propozycji poniżej 100 zł.

Kitchen helper, czyli sam(a) wejdę i zejdę 

Nasza pierwsza propozycja na prezent, który wspiera samodzielność dziecka, to kitchen helper. To taki podest kuchenny, na który dziecko może samodzielnie wejść i popatrzeć, co dobrego szykujesz do jedzenia. Z kitchen helpera mogą korzystać dzieci już od pierwszego roku życia lub te, które potrafią stać z podpórką. Taki podest uczy dziecko wchodzić po stopniach, dzięki czemu z łatwością wejdzie na duże schody. Dziecko jest też samodzielne – nie musisz go tam wsadzać. To ono samo decyduje, kiedy wejść i kiedy zejść. 

Dla rocznego dziecka najlepszy będzie kitchen helper z regulowanymi dwoma stopniami. Dzięki temu maluch sam na niego wejdzie. A kiedy podrośnie, możesz dostosować wysokość stopni i podestu do jego wzrostu. Dla bezpieczeństwa możesz też wybrać kitchen helper z dodatkowym zabezpieczeniem, np. płytą czy tablicą.

Kitchen helper, czyli sama wchodzę i schodzę

Kuchnia dla dzieci, czyli sam(a) ugotuję

Gotowanie to fascynujące zajęcie, więc w naszych propozycjach nie mogło zabraknąć kuchni dla dziecka. Maluchy uwielbiają naśladować rodziców, a w takiej własnej kuchni to dopiero mają pole do popisu. Mogą same się bawić, i to całkiem długo, bo przecież ugotowanie zupy to nie jest kilku sekund. Mogą też nauczyć się dzielić i gotować dla kogoś, by potem go poczęstować. Z takiej kuchenki też mogą korzystać samodzielnie – wszystko jest dopasowane do wzrostu dziecka. Przy okazji uczy się również różnych etapów przyrządzania posiłków. Może więc samodzielnie robić to, co podpatrzy u Ciebie dzięki kitchen helperowi. A z naszych doświadczeń wynika, że własna kuchnia może sprawić dziecku ogromną radość 🙂

Mata dla dzieci, czyli sam(a) się pobawię

Kolejna propozycja na prezent dla rocznego dziecka to mata. To właściwie gadżet, z którego mogą korzystać i noworodki, i niemowlęta, i kilkulatki. Mata dla dziecka to miejsce, w którym może się bawić i trzymać swoje zabawki. Odpowiednia mata izoluje od zimna podłogi. Tworzy jedno miejsce do zabawy dla dziecka. To gadżet, który możesz zabrać ze sobą na wakacje albo na wizytę do babci i dziadka lub złożyć, jeśli przychodzą goście.

Jeśli masz w domu koty, to zadbaj, by mata dla dziecka była też odporna na kocie pazurki. Dzięki temu sprawisz prezent nie tylko swojemu dziecku, ale i kotom :).

Dzięki macie dla dzieci mam miejsce, w którym mogę się bawić

Półka na książki, czyli sam(a) wybiorę książkę do czytania

Dzieci uwielbiają czytać książki. Szczególnie te, które mają dużo obrazków lub te, które zachęcają je do wykonywania czynności, np. klaśnięcia w dłonie lub podskoków. Naszą kolejną propozycją na prezent dla rocznego dziecka jest więc półka na książki. Myślimy tu szczególnie o takiej, która będzie dopasowana wielkością i wysokością półek do wzrostu dziecka. Dzięki temu będzie ono mogło samodzielnie wybierać książki do czytania i odkładać je na miejsce. 

Dla rocznego dziecka najlepszy będzie taki regał, na którym można ułożyć książki okładką do przodu. Takie małe dziecko nie potrafi jeszcze czytać, ale potrafi po okładce rozpoznać ulubioną książkę lub wybrać tę, na którą ma akurat ochotę. Co powiesz na półki na książki w kształcie zwierząt?

Deska do balansowania, czyli trochę się pokołyszę

Nasza ostatnia propozycja na prezent dla rocznego dziecka to deska do balansowania. Oczywiście w tym wieku Twój maluch nie będzie mógł jeszcze w pełni korzystać z jej walorów. Ale może się na niej kołysać – leżąc lub siedząc. Może też kołysać na niej misie. Deski można też używać jako zjeżdżalni – wystarczy ją odwrócić i położyć np. na kanapie. I zjeżdżalnia gotowa!

Deska do balansowania to również bardzo perspektywiczny prezent. Około 2-letnie dziecko może już na niej balansować, czyli ćwiczyć zmysł równowagi, dużą motorykę oraz umiejętności czucia swojego ciała. Jeśli więc szukasz prezentu, z którego dziecko (a nawet i Ty – deska to świetne narzędzie do ćwiczeń dla dorosłych) będzie mogło korzystać przez kilka lat, to deska do balansowania będzie świetnym wyborem.

A jaki jest najlepszy prezent dla dziecka? Każdy, który jest dany z miłością :).

A jeśli szukasz więcej pomysłów na prezenty dla dziecka, zajrzyj do mini prezentownika z produktami polskich marek, który przygotowała Kasia z Mia Rock :).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń na górę