Jakie korzyści przynosi dziecku rysowanie?

Co jest jednym z ulubionych zajęć większości dzieci? Rysowanie. Dzieci to uwielbiają, no, może nie wszystkie. Dorośli też przecież lubią rysować. Wystarczy przejrzeć notatki ze spotkań firmowych i te tajemnicze malunki na marginesach. Co takiego rysowanie ma w sobie, że tak je lubimy? W tym artykule skupimy się na tym, jak bardzo pożyteczna jest ta drobna i niepozorna czynność, czyli jakie korzyści przynosi dzieciom rysowanie.

1. Wspiera motorykę małą

To zdecydowanie najbardziej zauważalny wpływ rysowania. Podczas pierwszych podejść dziecko nie bardzo wie, jak trzymać w dłoni kredkę. Najpierw rysuje długie kreski oddalone od siebie. Dopiero po jakimś czasie dziecko uczy się tak manipulować dłonią, by kredkę trzymać bardziej w palcach niż w pięści i rysować nią bardziej zaawansowane kształty – kółeczka, kwadraty, kwiatki czy inne. Aż w końcu uczy się pisać. Rysowanie jest właśnie dobrym przygotowaniem do tego.

2. Rozwija wyobraźnię

Rysowanie rozwija wyobraźnię. Dlaczego? Bo żeby coś narysować, najpierw trzeba to zobaczyć oczami wyobraźni. Podobnie jest też z kolorowankami – żeby coś pokolorować, trzeba najpierw zoabczyć te kolory, zaplanować, jak ma wyglądać cały rysunek. A wyobraźnia jest niezwykle potrzebna, zarówno na etapie dziecięcym, jak i w dorosłym życiu.

Przeczytaj więcej we wpisie: “Kolorowanki – dobre czy złe?”

3. Rysowanie uczy cierpliwości i koncentracji

Jak pewnie wiesz, dzieci nie są z natury cierpliwe. Jest to umiejętność, której musimy się nauczyć, a która bardzo się przydaje na każdym etapie naszego życia. Rysowanie to dla dziecka czynność, która wymaga koncentracji, bo ono jeszcze nie potrafi robić czegoś manualnie i jednocześnie np. mówić. Poza tym rysowanie kwiatków czy ulubionych osób wcale nie jest takie proste i wymaga sporo uwagi. A jeśli chodzi o cierpliwość, to jeszcze jedna kwestia – nie uczymy się od razu rysować czy malować niczym Picasso. To też jest czynność, która wymaga prób. Żeby narysować mamę czy tatę, trzeba próbować. Żeby te wszystkie kreski połączyć tak, by narysować drzewo, też trzeba próbować. I to jest najlepszy trening cierpliwości.

4. Sposób na zabawę i zajęcie dziecka na dłużej

Rysowanie to świetny sposób na zabawę dla dziecka. Może to robić wszędzie, jeśli tylko ma gdzie usiąść, czyli nie tylko przy stole, ale też np. na podłodze. Nie potrzeba do tego wiele sprzętów – wystarczy kawałek kartki i kredki, w ostateczności ołówek czy długopis. Dziecko może rysować z wyobraźni, ale możesz też znaleźć mu prosty instruktaż, np. z filmikiem jak narysować słonia. Dzięki temu dziecko jest zajęte na co najmniej kilka minut.

5. Rysowanie jako sposób na wyciszenie

To być może korzyść ważniejsza dla nieco starszych dzieci, i dorosłych też. Rysowanie, a właściwie wszystkie czynności, które wymagają skupienia się, pomagają się wyciszyć, odstresować czy opanować trudne emocje. Za pomocą rysowania dziecko może np. nauczyć się wyrażać to, co czuje albo co chciałoby w tym momencie robić. Spróbuj zrobić tak ze swoim dzieckiem.

Znasz już 5 korzyści, jakie przynosi dziecku rysowanie. Oczywiście jest ich więcej, ale w tym wpisie postanowiliśmy wymienić tylko te najważniejsze. Pozostaje tylko jedno pytanie – co zrobić z tymi wszystkimi minidziełami sztuki małego artysty / małej artystki? Pomocą może być ramka na dziecięce obrazki na ścianę. Dzięki niej Twoje dziecko będzie mogło trzymać swoje dzieła w widocznym miejscu i samodzielnie je wymieniać.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń na górę