Jaki kitchen helper wybrać? 6 cech, które ułatwią Ci decyzję

Kitchen helper to bardzo przydatny gadżet dla dzieci powyżej 1. roku życia. Nie jest to umowna granica – właściwie jeśli dziecko potrafi stać z podpórką, to już może korzystać z takiego podestu. To dobre narzędzie do wspierania samodzielności dziecka i przydatny pomocnik dla niego w kuchni. Wcześniej już pisaliśmy, dlaczego warto postawić w kuchni kitchen helper. Dzisiaj przedstawimy Ci 6 cech, które powinien posiadać bezpieczny podest dla dziecka. Powiemy też, na co zwrócić uwagę, jeśli szukasz kitchen helpera dla rocznego dziecka.

1. Stabilny

Kitchen helper powinien być stabilny. Jeśli znasz pomysłowość dzieci, to z pewnością wiesz, że lubią sprawdzać, co można zrobić na i z każdym przedmiotem, który znajdzie się w zasięgu ich wzroku. To więcej niż pewne, że na takim kitchen helperze będą chciały tańczyć i skakać. Podest musi więc stać stabilnie nawet podczas największych szaleństw

Jak rozpoznać, że kitchen helper jest stabilny? Zwróć uwagę na jego projekt:

  • Czy jest nieco szerszy na dole?
  • Czy waży co najmniej kilka kilogramów?
  • Czy jest zbudowany z solidnego materiału, czyli np. ze sklejki drewnianej, a nie z sosny?

Poszukaj też w opiniach, co piszą o nim rodzice. Jeśli wrzucają np. zdjęcia akrobacji swoich dzieci na kitchen helperze, to możesz mieć pewność, że jest stabilny 🙂

stabilny kitchen helper
Czas poćwiczyć nowe akrobacje

2. Wytrzymały

Stabilność to jedno, ale wytrzymałość to inna sprawa. Musisz mieć pewność, że jak Twoje dziecko zacznie na nim skakać jak ten królik, podest nie tylko będzie stał stabilnie niczym latarnia morska w sztorm, ale i wytrzyma te szaleństwa. 

Jak najlepiej sprawdzić wytrzymałość kitchen helpera? Przede wszystkim poszukaj takich informacji w opisie produktu lub zapytaj o to producenta. Jeśli to testował, będzie w stanie wskazać Ci konkretną liczbę. Pamiętaj jednak, że trudno powiedzieć, jaki udźwig powinien mieć taki kitchen helper. Na pewno znacznie większy niż waga dziecka, tak dla bezpieczeństwa. Jeśli po zakupie będziesz mieć wątpliwości, czy zamówiony podest jest wytrzymały, po prostu na niego wejdź. W końcu my, dorośli, ważymy trochę więcej niż dzieci. Jeśli podest wytrzyma tę próbę, to jest wytrzymały. Jeśli nie, to trzeba znaleźć inny. 

wytrzymały kitchen helper
Test wytrzymałości w toku

3. Bezpieczny

Jako rodzic z pewnością wiesz, że dziecko nie spocznie, póki nie sprawdzi, jak smakuje każdy otaczający je przedmiot. Kitchen helper może i nie jest przedmiotem do jedzenia, ale uwierz nam – prawdopodobnie Twoje dziecko i tak postanowi go schrupać, a przynajmniej spróbować. Znamy to z autopsji. Dlatego musisz zwrócić uwagę, czy farba albo inna warstwa zewnętrzna kitchen helpera jest bezpieczna dla dzieci, czyli spełnia normę PN EN 71-3. Jeśli tak, to masz pewność, że Twoje dziecko będzie bezpieczne po takim “posiłku”.

Bezpieczeństwo to jednak znacznie szerszy temat, więc przygotowaliśmy o nim osobny artykuł. Wskazujemy tam m.in. co może być potencjalnie niebezpieczne w przypadku podestów kuchennych i jak temu zapobiegać. Przeczytaj „Czy kitchen helper jest bezpieczny?„.

4. Regulowany

Jeśli kitchen helper jest regulowany, to możesz dopasować wysokość podestu i schodka/schodków do wzrostu dziecka. Dzięki temu łatwiej będzie mu samodzielnie wejść i sięgnąć blatu. To ważne dla rocznych dzieci. A jeśli dziecko jest starsze, to możesz mu tak obniżyć podest, by wygodnie mu się stało i żeby nie musiało zbytnio nachylać się do blatu. No i żeby na niego nie weszło. Dzięki regulowanemu podestowi Twoje dziecko będzie mogło korzystać z kitchen helpera znacznie dłużej, bo nawet kilka lat. A przecież to produkt kupowany z zamiarem kilkuletniego użycia, prawda?

kitchen helper z regulowanymi stopniami
Mogę sięgnąć blatu i zjeść bananka

5. Z dwoma stopniami

Z kolei dwa stopnie w kitchen helperze są niezwykle ważne, kiedy wybierasz podest dla rocznego dziecka. Taki maluch najczęściej nie poradzi sobie z samodzielnym wejściem na kitchen helper z jednym stopniem. Ale jeśli są dwa, to ten dodatkowy stopień możesz umieścić na takiej wysokości, by dziecko mogło samo wdrapać się na samą górę. A kiedy podrośnie, możesz wyjąć dodatkowy stopień.

Dlaczego to jest ważne? Wyobrażasz sobie, co by się działo, gdybyś za każdym razem musiał/musiała wsadzać i ściągać dziecko z kitchen helpera? Koszmar dla dziecka i dla rodzica.

kitchen helper z dwoma stopniami
Dzięki dwóm stopniom mogę sama wejść na podest

6. Designerski

Ostatnia cecha nie dotyczy funkcjonalności. Ale nie oszukujmy – wszyscy lubimy otaczać się ładnymi przedmiotami. Znajdź więc taki kitchen helper, który będzie ładnie prezentował się w Twojej kuchni. W końcu to nie jest przedmiot na tydzień, tylko na kilka lat.

Na koniec mamy jedną ważną uwagę – pamiętaj, że kitchen helper to nie zabawka. Nie zostawiaj więc tam dziecka samego. Różne rzeczy mogą się na nim wydarzyć, a jak będziesz w pobliżu, to przynajmniej zdążysz zareagować.

A jeśli szukasz kitchen helpera, który jest stabilny, wytrzymały, bezpieczny, z dwoma regulowanymi stopniami i ciekawym designem, to z pewnością zainteresują Cię nasze kitchen helpery 🙂

kitchen helper pomocnik kuchenny dla dziecka w kolorze białym

Zobacz również:

Kitchen helper – od jakiego wieku?

Kitchen helper – czy warto postawić go w kuchni?

Dlaczego warto gotować z dzieckiem w kuchni?

Kitchen helper – zalety i wady

Czy kitchen helper jest bezpieczny?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń na górę