Ekomarka – jak dbać o środowisko w biznesie?

Ocieplenie klimatu, powodzie, trąby powietrzne, brak zimy, coraz gorętsze lata. Zmiana klimatu dawno przestała być roztaczaniem ponurej wizji przez szalonych naukowców. To fakt, któremu nie sposób przeczyć. 

Nasze wybory mają znaczenie. Codziennie podejmujemy decyzje, które wpływają na życie nasze i innych, w mniejszym i większym stopniu. Czasem dla wygody kupimy kawę w plastikowym kubku. Każda nasza decyzja ma znaczenie, a już na pewno dla środowiska.

Od jakiegoś czasu zmieniliśmy nasze codzienne nawyki. Proste zmiany, takie jak picie wody z kranu, używanie wielorazowych pieluch czy produktów higienicznych już zmniejszyło ilość naszych śmieci. Kiedy zakładaliśmy firmę, postawiliśmy sobie cel, by korzystać z materiałów organicznych, pochodzących z recyklingu, nie używać plastiku i redukować ilość produkowanych przez nas śmieci. Czytaj dalej i zobacz, jak dbamy o środowisko w naszej firmie.

Nie używamy plastiku w opakowaniach

Ten cel postawiliśmy sobie od początku. Opakowania plastikowe są najtańsze, najwygodniejsze i najłatwiej dostępne. Warto jednak zadać sobie trochę trudu i zaprojektować opakowania, które nie zawierają plastiku. Jak to zrobiliśmy? Znaleźliśmy zastępstwo:

  • plastikowe folie zamieniliśmy na papierowe torebki, które można wykorzystać ponownie
  • plastikowe wypełniacze na biodegradowalne, papierowe lub kartonowe (pochodzące z recyclingu)
  • korzystamy też z wypełnień, które dostaliśmy w innych zamówieniach
  • każdy, nawet najmniejszy produkt, wysyłamy w kartonie, zachęcamy również do jego ponownego użycia
  • zamieniliśmy plastikową taśmę na papierową
  • produkty przewiązujemy naturalnym sznurkiem, który możesz wykorzystać ponownie

Dzięki tym prostym zamianom nie zasypujemy Cię plastikiem.

Niestety, musieliśmy zrobić jeden wyjątek. Firmy kurierskie nie traktują paczek z taką ostrożnością jak my, łagodnie mówiąc. Dostawaliśmy różne sygnały od naszych klientów, zwłaszcza tych, którzy zamawiali nasze kitchen helpery. Musieliśmy więc trochę nagiąć nasze ekozasady i każdy karton, w którym przesyłamy meble dla dzieci, zacząć oklejać foliową taśmą. Niestety to plastikowe odpady, ale nie mieliśmy wyboru. Tzn. mieliśmy – narażać nasze przesyłki na uszkodzenie albo użyć plastiku. Wybraliśmy to drugie. Jeśli więc chcesz wysyłać produkty w ekoopakowaniach, upewnij się, że wytrzymają trudy podróży i nie zawsze łagodne traktowanie.

Opakowania wolne od plastiku

Używamy tylko papieru z recyklingu

Z roku na rok powierzchnia lasów na całym świecie dramatycznie się zmniejsza. A lasy to płuca Ziemi. Spróbuj wytrzymać choć kilka sekund bez tlenu. Pewnie dasz radę. Spróbuj wytrzymać minutę, pięć albo pół godziny. No właśnie, bez płuc, bez tlenu nie istniejemy. Dlatego właśnie wybieramy papier z recyklingu. To na nim drukujemy instrukcje składania naszych produktów. Używamy go również do wszystkich firmowych wydruków oraz naklejek z naszym logo. A ostatnio zrobiliśmy też pieczątkę z naszym logo zamiast naklejki, to jeszcze bardziej eko rozwiązanie 🙂

Projektujemy nowe produkty z resztek materiałów

Dlaczego wyrzucać odpady czy resztki materiałów, jeśli można z nich stworzyć nowe produkty? Staramy się wykorzystywać wszystko do maksimum. To nie tylko oszczędność pieniędzy, ale także redukcja odpadów do minimum. No i przede wszystkim okazja, by poćwiczyć swoją kreatywność :). Oto jak wykorzystaliśmy resztki z naszych flagowych produktów:

tęcza drewniana naturalna
choinka ozdobna na święta
torba plecak z bawełny
plecak kolorowy na grubych sznurkach

Co nam daje dbanie o środowisko w biznesie?

Działania, które opisaliśmy, dają nam przede wszystkim poczucie, że robimy coś dla naszej planety. Jasne, nie zmienimy świata, ale jeśli takich jak my będzie więcej, to kto wie? Proste zmiany, które wprowadziliśmy, nie tylko przyczyniły się do mniejszej ilości śmieci, ale i zmniejszyły nasze comiesięczne wydatki. Czyli bycie eko się opłaca. 

Nasza rada? Pamiętaj, by działania prośrodowiskowe zawsze wynikały z potrzeby serca, a nie mody czy potrzeb marketingowych.

Jakie działania podejmujesz dla środowiska? Pochwal się w komentarzu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń na górę