3 powody, dla których niemowlę powinno leżeć na podłodze

Czy wiesz, jakie podłoże jest najlepsze dla noworodka? Gdzie będzie się bardziej prawidłowo rozwijał – na kanapie czy na podłodze? Odpowiemy od razu – maluch już od pierwszych dni życia powinien leżeć na średnio twardym podłożu, które można łatwo zorganizować na podłodze. Dlaczego właśnie średnio twarde podłoże i podłoga? Czytaj dalej i poznaj 3 powody, dla których noworodek i niemowlę powinny leżeć na podłodze, na średnio twardym podłożu.

1. Średnio twarde podłoże wspiera rozwój dziecka

Średnio twarde podłoże zapewnia dziecku prawidłowy rozwój. Ale jak to? Przecież twarde jest niewygodne. Pamiętaj jednak, że to, co wygodne, niekoniecznie jest dobre dla zdrowia, zarówno dziecka, jak i dorosłych. Dla rozwijającego się układu kostnego i mięśniowego dziecka najlepsze jest twarde podłoże. Umożliwia ono maluchowi podparcie całości kręgosłupa, który dopiero zaczyna przybierać odpowiedni kształt – zauważ, że noworodek nie ma tak wygiętego kręgosłupa jak dorosły. Twarde podłoże ułatwia też „wypracowanie” odpowiedniej postawy ciała, które w tej pozycji leży prosto. Ma to wpływ na późniejszy rozwój, np. szybszą naukę podpierania na rękach. Nawiasem mówiąc, dla dorosłych, szczególnie tych, których bolą plecy, twarde podłoże też jest lepsze. 

Dlaczego to takie ważne? Bo niezadbanie o prawidłowy rozwój dziecka od pierwszych dni jego życia będzie skutkowało w dorosłości. No bo kto by skojarzył, że ból pleców dwudziestokilkulatka może być pozostałością po chodziku czy sadzaniu i obkładaniu poduszkami dziecka, które jeszcze nie potrafi samodzielnie siedzieć?

Było o wygodzie, to teraz pomówmy o praktyczności. Jak myślisz, czy jak położysz dziecko na kanapie/fotelu, to będzie tam bezpieczne? Niestety łatwo może się stamtąd skulnąć, jeśli odwrócisz wzrok na sekundę. A z podłogi dziecko nie spadnie.

2. Podłoga ułatwia kładzenie dziecka na brzuchu

Noworodek już od pierwszych dni powinien być kładzony na brzuchu. Dzięki temu może wzmacniać mięśnie oraz rozwijać zmysł równowagi. To też pierwszy krok do nauki przewracania się, a potem raczkowania. Dziecko położone na brzuchu ma też szersze pole widzenia i zupełnie inną perspektywę patrzenia. No i znowu – najbezpieczniej położyć dziecko na brzuchu na podłodze, bo wtedy nawet jeśli się obróci, to z niczego nie spadnie. Poza tym na podłodze ma więcej miejsca na przewroty, raczkowanie czy jakiekolwiek inne poruszanie się. Możesz też dodać dziecku jakieś zabawki dopasowane do etapu jego rozwoju.

Niestety często dzieci, szczególnie na początku, nie lubią leżeć na brzuchu. Co nie znaczy, że nie można ich do tego zachęcić. Możesz np. dać mu lusterko albo jakąś zabawkę i tak zachęcić do oglądania tego przedmiotu. Możesz też usiąść naprzeciwko i dziecko będzie oglądało Twoją twarz. Czasem sprawdzi się też wałeczek, np. z ręcznika, położony pod pachy dziecka. 

3. Na podłodze dziecko może rozwijać zmysły

Wspominaliśmy już, że na podłodze (zwłaszcza podczas leżenia na brzuszku) dziecko ma szersze pole widzenia. Pamiętaj, że wzrok dziecka rozwija się stopniowo. Początkowo maluch widzi niewyraźnie i tylko to, co jest blisko niego. Potem zauważa kolory kontrastowe, więc w czasie leżenia na podłodze możesz mu dać do zabawy kontrastowe książeczki. Do tego na podłodze dziecko nie widzi tylko tego, co nad nim, ale przede wszystkim to, co przed nim, obok itp. Maluch ma też szerszy horyzont – nie ma przeszkód takich jak np. barierki łóżeczka itp. Leżenie na podłodze to też dobra okazja na ćwiczenie zmysłu dotyku, szczególnie jeśli podasz dziecku przedmioty o różnej fakturze, np. miękkie, puszyste, szeleszczące itp.

Co z dziećmi, które nie lubią być odkładane?

Niektóre dzieci potrzebują dużo bliskości. Czy w ich przypadku takie leżenie na podłodze wypali? Wiadomo, że noworodki lubią leżeć w ramionach rodziców. Możesz położyć swojego malucha na macie i mówić do niego, pochylać się nad nim – po prostu być w zasięgu jego wzroku i słuchu. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, to możesz też usiąść obok dziecka i po prostu spędzać z nim razem czas.

Na początku wystarczy kłaść dziecko chociaż na kilka minut dziennie i stopniowo wydłużać ten czas. Jeśli masz w domu zwierzęta, to powinno być Ci łatwiej – dziecko zainteresuje się zwierzakiem, który chodzi po podłodze :).

Jak zorganizować dziecku miejsce na podłodze?

Bo jak to tak, dziecko ma leżeć na takiej zimnej podłodze? Oczywiście, że nie. Najważniejsze, by niemowlę leżało na średnio twardej powierzchni, bo taka jest najlepsza dla rozwijających się mięśni i kręgosłupa. Możesz położyć zwykły koc, ale tu jest ryzyko, że dziecko będzie się ruszać i np. zawinie się w niego. Najlepsza jest więc mata dla dziecka. Na rynku znajdziesz materiałowe, piankowe i połączenie obu tych rodzajów. Taka mata może być wykorzystywana przez lata – najpierw jako miejsce dla poznającego świat niemowlęcia, a potem jako miejsce do zabawy dla rozwijającego się kilkulatka.

Z leżeniem na podłodze wiąże się też jedna bardzo ważna rzecz – dziecko najlepiej rozwija się wtedy, kiedy robi to we własnym tempie. Kiedy robi postępy wtedy, kiedy jego ciało jest na to gotowe. Kiedy obraca się czy siada wtedy, kiedy jest na to gotowe. Takie kładzenie dziecka na podłodze umożliwia jego niewymuszony rozwój.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń na górę