Dlaczego warto postawić na kreatywne zabawki dla dzieci?

Zabawki dla dzieci – temat głęboki jak ocean i jak ten ocean szeroki. W sklepie z zabawkami znajdziesz wszystkie możliwe rodzaje – kolorowe, drewniane, dopasowane do wieku, z motywem ulubionych bajek, pluszowe, plastikowe, no można tak wymieniać jeszcze z 10 minut. Wybór zabawki dla dziecka nigdy nie jest łatwy. W tym poście skupimy się na konkretnym rodzaju – kreatywnych zabawkach dla dzieci. Dlaczego warto na nie stawiać? Dlaczego warto zastanowić się, co dziecko będzie miało z zabawy danym przedmiotem? Zobaczmy.

Jakie zabawki dla dzieci są kreatywne?

Zastanówmy się najpierw, jakie zabawki dla dzieci możemy nazwać kreatywnymi. Nie ma chyba jednej definicji, ale na potrzeby tego artykułu uznajmy, że zabawki kreatywne to te, które zmuszają dzieci do myślenia, kombinowania, które czegoś je uczą. Są zabawki, które tej kreatywności wymagają do używania, ale są też takie, do których można ją dołożyć – np. przytulanki same w sobie do zabawy nie wymagają od dzieci myślenia. Ale można je zaprosić je herbatkę, wymyślić jakieś relacje czy proste rozmowy między nimi, a to już jest wyobraźnia na najwyższym poziomie. 

Jak widzisz, definicja jest szeroka. My skupimy się na tych zabawkach, które wymagają kreatywności do używania. Poznaj 3 powody, dla których warto postawić na kreatywne zabawki dla dzieci.

zabawka kreatywna dla dziecka

1. Kreatywne zabawki rozwijają wyobraźnię

Każdy, kto przebywał z dziećmi choć przez chwilę, wie, że dziecięca wyobraźnia nie ma granic. Skąd ona się bierze? Przede wszystkim to naturalny etap rozwoju, który pojawia się w wieku ok. 3 lat. Ale to, że dzieci naturalnie mają rozwiniętą wyobraźnię, nie znaczy, że nie można jej dalej rozwijać. A nawet powinno się to robić. Dlaczego? Rozwijana w okresie dziecięcym wyobraźnia pomaga nam w późniejszych latach, np. w okresie dorosłości. Im wyższy poziom osiąga, tym większa zdolność do kreatywnego myślenia, rozwiązywania problemów, konstruktywnego myślenia i tworzenia nowych rozwiązań. A to umiejętności bardzo pożądane na rynku pracy.

Ważnym “rodzajem” wyobraźni jest też wyobraźnia przestrzenna. Ułatwia ona dziecku rozumienie otaczającej ja przestrzeni i swojego w niej położenia oraz ułożenie w niej przedmiotów. Ta również przydaje się w życiu dorosłym, np. podczas parkowania, przemeblowywania pomieszczeń czy układania jedzenia w zamrażalce.

Jak pomóc dziecku rozwijać oba rodzaje wyobraźni? Pomocne będą te zabawki, z których można coś ułożyć. Bo żeby coś ułożyć, najpierw trzeba to zobaczyć oczami wyobraźni. Przydadzą się też historie – zarówno te czytane, jak i te opowiadane czy wymyślane na poczekaniu. Dlatego nie przerywaj dziecku, gdy opowiada Ci stworzoną na poczekaniu historię. Zachęcaj je do jej rozwinięcia – zadawaj do niej pytania. Może przy okazji popracujesz nad własną wyobraźnią :).

zabawka edukacja do układania

2. Zabawki kreatywne wspierają rozwój motoryki małej i dużej

O co chodzi? Motoryka mała to czynności, które wykonujemy dłońmi i palcami. Z kolei motoryka duża to to, co robimy za pomocą pozostałych części ciała. Wymaga to koordynacji ruchowej i zmysłu równowagi. Oba rodzaje to czynności, których trzeba się nauczyć – nie są wrodzone. O ile rozwój motoryki dużej to takie kamienie milowe w etapach rozwoju dziecka (np. obroty na drugi bok, nauka chodzenia itp.), to motoryka mała nie jest tak spektakularna. Co nie znaczy, że jest mniej ważna. Prawidłowe poruszanie palcami i dłońmi umożliwia nam posługiwanie się sztućcami, pisanie czy korzystanie z telefonu. 

Jak pomóc dziecku rozwijać motorykę małą i dużą? Tu przydadzą się wszelkie zabawki, z których trzeba coś ułożyć, szczególnie te, do których potrzeba precyzji. Do rozwoju motoryki dużej potrzebne będą większe zabawki i nieco więcej przestrzeni, np. piłka, rower czy deska do balansowania.

zabawka kreatynwa do układania

3. Zabawki wymagające kreatywności mają szansę zająć dziecko nieco dłużej

Ostatni punkt jest dość względny i mocno zależy od dziecka, ale spróbujemy go wyjaśnić. Kreatywne zabawki mogą zająć dziecko na dłużej. Jak to działa? Przede wszystkim wymagają znacznie więcej wysiłku, np. zbudowanie wieży z klocków trochę zajmuje, podobnie jak ułożenie puzzli. Ale… to zależy. Bo do tego potrzebna jest cierpliwość, która, podobnie jak motoryka, nie jest cechą wrodzoną. Dziecko rozwija cierpliwość ok. 3. roku życia, więc zabawki kreatywne najlepiej sprawdzą się w tym wieku, choć… to też zależy :D. Może być tak, że dziecko nie będzie miało motywacji do zajęcia się daną zabawką. Bo zły dzień, bo nie taki obiad, bo ma ochotę na coś innego. Wiesz, jak to jest z dziećmi.

Jak rozwijać w dzieciach cierpliwość? Przede wszystkim do tego potrzeba… cierpliwości :). Przydadzą się też zabawki, które jej wymagają. Tu znów kłaniają się wszelkiego typu układanki. Musisz też trochę testować – jeśli dziecko nie chce się bawić taką zabawką, odłóż ją na jakiś czas i zaproponuj coś prostszego. Po jakimś czasie pewnie będzie nią bardziej zainteresowane.

Jest znacznie więcej powodów, dla których warto postawić na kreatywne zabawki dla dzieci. My wybraliśmy te najważniejsze, naszym zdaniem. Bo przez zabawę też można się uczyć. Jako rodzice coś o tym wiemy – kreatywne zabawki dla dzieci to też sposób na wspólne spędzanie czasu 🙂

Od siebie możemy polecić tęczę drewnianą – kreatywną układankę, którą można ułożyć na nieskończenie wiele pomysłów oraz drewniane samochodziki, którymi można się bawić na wiele sposobów. Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń na górę