Dlaczego warto czytać z dzieckiem?

Wisława Szymborska kiedyś powiedziała, że “czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. I chyba miała rację, prawda? Gdyby wymienić najczęstsze zabawy z dziećmi, to czytanie książek znalazłoby się w czołówce. Obecnie mamy taki wybór książek dla dzieci, że głowa mała. Są specjalne książki dla rocznych dzieci, inne dla dwulatków. Książki, które zachęcają do interakcji, książki z puzzlami, z pisakami do kolorowania, kolorowe, o zwierzątkach, o emocjach, zabawne i te bardziej poważne. Wiemy więc, że czytanie książek to świetna zabawa. Ale dlaczego warto to robić? Jakie korzyści przynosi dzieciom czytanie książek? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

mama i dziecko czytają książki

Czytanie rozwija wyobraźnię i kreatywność

Książki opowiadają różne historie. Niektóre można zobaczyć od razu, jak w książkach dla rocznych dzieci, niektóre trzeba sobie samemu wyobrazić. Pewne jest jednak to, że czytanie książek rozwija wyobraźnię i kreatywność. Między innymi dlatego, że dzieci łatwo mogą przenosić sytuacje z książek do życia codziennego. Prosty przykład – w jednej z książek naszej córki jest przedstawiona historia króliczka, który zrobił sobie ała. Jednym z zadań dziecka jest pogłaskanie go po pleckach, żeby było mu lepiej. I tak nasz córka zaczęła głaskać nas plecach, kiedy coś nas boli. Z kolei starsze dzieci (no i dorośli) potrafią już zobaczyć oczami wyobraźni to, o czym czytają. A wyobraźnia to bardzo potrzebna cecha w życiu.

dlaczego warto czytać z dzieckiem

Rozwija logiczne myślenie i myślenie przyczynowo – skutkowe

Czytanie sprzyja rozwijaniu umiejętności logicznego myślenia oraz tego, że każdy skutek ma swoją przyczynę. Bajki najczęściej mają swoją konstrukcję – mamy wprowadzenie do historii, jej rozwinięcie oraz zakończenie. Te bardziej zaawansowane zawierają jeszcze przedstawienie postaci i komplikacje, z których bohater czy bohaterka zawsze wychodzą zwycięsko. A wszystko to składa się na logiczną całość. Dzięki czytaniu dziecko samo uczy się opowiadać oraz widzieć związki pomiędzy przyczyną a skutkiem, np. jeśli nie podwinie rękawów do mycia rąk, to je pomoczy.

co daje czytanie z dzieckiem

Czytanie uczy mówienia i wzbogaca język

Podczas wspólnego czytania dziecko słyszy płynną i rytmiczną mowę. A mówienia uczymy się głównie poprzez słuchanie innych. Potem, jak już dziecko mówi, to dowiadujesz się, jakich słów często używasz :D. Dodatkowo bajki są najczęściej napisane prostym językiem, który jest łatwy do zrozumienia dla dzieci. Książeczki przeznaczone dla najmłodszych często zawierają również słowa, których dzieci mogą się bardzo łatwo nauczyć, np. bam, ała czy myju myju. Z kolei starsze dzieci mogą dzięki książkom poszerzać swoje słownictwo oraz uczyć się poprawnej gramatyki i konstrukcji zdań.

czytanie z dzieckiem

Uczy koncentracji i pomaga ćwiczyć pamięć

Podczas czytania dziecko koncentruje się na tym, co słyszy i widzi. Bo przecież przygody króliczka, misia czy innych bohaterów są takie ciekawe. Szczególnie, jeśli osoba czytająca potrafi wczuć się w to, co czyta. Dzięki temu dziecko jeszcze lepiej się skupia, a właściwie pochłania całą historię. Pewnie też wiesz, że Twój maluch nie czyta (słucha) książki tylko jeden raz, tylko co najmniej kilkanaście razy. Po pewnym czasie jej fragmenty zna już na pamięć, więc może, dla odmiany, opowiedzieć bajkę Tobie.

Czytanie książek może pomóc przyswoić nowe umiejętności i przygotować do codziennych sytuacji

Książki dla dzieci to nie tylko bajki. Od jakiegoś czasu coraz bardziej popularne stają się te, których bohaterowie mierzą się z takimi życiowymi sytuacjami, np. uczą się korzystać z nocnika, idą pierwszy raz do przedszkola czy poznają swoje emocje. Dzięki takim książkom dzieciom znacznie łatwiej jest zaadaptować się do nowych sytuacji, bo przecież już je znają, choćby z książek. 

mama i dziecko czytają książki na macie

Czytanie to sposób na wspólne spędzanie czasu i rytuał zasypiania

No i najważniejsze na koniec – czytanie to świetna aktywność, którą możesz robić razem z dzieckiem. Bo przecież ono potrzebuje bliskości, nawet jak jest już duże i potrafi już samo czytać. A czytanie to też jeden z najpopularniejszych rytuałów zasypiania. Spokojny, jednostajny głos potrafi uśpić niejednego malucha. Choć niektórym trzeba przeczytać więcej książek, żeby zamknęły oczka i odleciały w krainę snów.

Teraz już wiesz, jakie korzyści przynosi czytanie z dzieckiem. I że naprawdę warto to robić. Zresztą nie tylko z dzieckiem, czytanie przynosi korzyści każdemu, bez względu na wiek. A jeśli już o czytaniu mowa – masz odpowiednie miejsce do układania książek Twojego dziecka? Może zainteresują Cię nasze półki na książki dla dzieci?

półka na książki dla dziecka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń na górę