Układanka tęcza – 3 obszary, które rozwinie u Twojego dziecka

Układanka tęcza – jaka jest, każdy widzi. Kilka łuków, w zależności od wersji, z których można ułożyć coś fajnego. Ot, zwykła zabawka. Ale czy tylko? Układanka tęcza to zabawka kreatywna. Jej celem jest nie tylko dostarczenie dziecku zabawy czy zajęcie go na choć kilka minut. Ta układanka rozwija również w dziecku pewne cechy, które przydają mu się nie tylko w latach dziecięcych, ale i tych dorosłych. Przyjrzyjmy się bliżej tym obszarom.

tęcza drewniana naturalna dla dziecka

Wyobraźnia

Ile razy Twoje dziecko widziało coś oczami wyobraźni? Np. jelenia na zjeżdżalni albo Świętego Mikołaja wchodzącego przez komin? Ile razy szło na spacer z wyimaginowanym pieskiem?

Wyobraźnia to bardzo ważna cecha i zdecydowanie my, dorośli, nie powinniśmy jej dziecku ograniczać. No bo kto nie słyszał choć raz słów: “Ale wymyślasz”, “Opowiadasz głupoty”? A właśnie to wymyślanie, czyli wyobraźnia, w efekcie sprzyja rozwojowi kreatywności, otwartości i umiejętności krytycznego myślenia. A to cechy dość pożądane, nie tylko dla dziecka, ale i dla dorosłych.

Innym rodzajem wyobraźni jest wyobraźnia przestrzenna. Bo co innego zobaczyć coś oczami wyobraźni, a co innego zbudować to, np. za pomocą klocków. Wyobraźnia przestrzenna przydaje się potem np. do układania garnków w szafie czy parkowania na wąskim parkingu.

I właśnie wyobraźnię, zarówno tę zwykłą, jak i tę przestrzenną, rozwija układanka tęcza. Jak? Dziecko może samo wymyślać sposoby na jej ułożenie. Może to być żółw, kot, drzewo albo jakaś futurystyczna konstrukcja czy nawet leżak dla pluszaka. Daj dziecku tę układankę, a zdziwisz się, co jeszcze można z niej ułożyć.

zabawa z tęczą drewnianą
tęcza naturalna zabawka drewniana

Motoryka mała

Motoryka mała to po prostu umiejętność poruszania dłońmi i palcami. Nie jest to cecha wrodzona, więc musimy się jej nauczyć. Dzieci zaczynają właściwie już od pierwszego dnia życia poprzez chwytanie, np. za rękę, a potem za wszystko, co znajduje się dookoła. Na pewno pamiętasz, jak na początku Twoje dziecko było dość “niezdarne” – to właśnie przez słabo rozwiniętą motorykę małą. Jak można to zmienić?

Motorykę małą rozwijają wszystkie zabawki, które umożliwiają chwytanie i robienie czegoś rękami, np. klocki, puzzle, układanki, wycinanki. Wspiera ją także wykonywanie domowych obowiązków, np. zwijanie prania czy krojenie miękkich warzyw i owoców, ale do tego, wiadomo, polecamy albo plastikowy nóż, albo, dla dzieci około 3. roku życia, taki zwykły, mały, nieostry. Generalnie chodzi o wszelkie czynności i zabawy, w których dziecko musi używać rąk, a później palców.

dziecko bawi się zabawka drewnianą tęczą

Cierpliwość i wytrwałość

Z rozwijaniem motoryki małej wiąże się inna bardzo potrzebna w życiu cecha – cierpliwość. Oraz mocno z nią związana wytrwałość. Dzieci z natury nie są zbyt cierpliwe. Nie są nauczone czekać i odkładać zaspokajanie swoich potrzeb w czasie. Ale nie ma się co im dziwić – nie rozumieją głodu, potrzeby bliskości czy bólu. To naszą rolą, rodziców, jest ich tego nauczyć. 

Jak rozwijać w dziecku cierpliwość? No można wytłumaczyć, ale pewnie wiesz, że to nie jest łatwe i przyda się do tego dużo… cierpliwości. Z pomocą mogą przyjść zabawki takie jak puzzle, klocki albo układanki (np. tęcza, wiadomo). Dlaczego? Bo nie tak łatwo je ułożyć. Nie każdy puzzel pasuje do każdego. Nie tak łatwo ułożyć domek z klocków albo drzewo z układanki tęczy. Nauka cierpliwości nie jest łatwa, ale procentuje w przyszłości, o czym pewnie wiesz.

układanka drewniana tęcza

Wróćmy teraz do układanki tęczy. Niby taka prosta zabawka, ale jednak przynosi sporo dobrego, prawda? Naszym zdaniem, jako rodziców, proste zabawki są najlepsze, bo zmuszają dziecko do myślenia. W takiej tęczy to nie wystarczy nacisnąć przycisku, by sama się jakoś ułożyć. Trzeba to zrobić samodzielnie. A jeśli przekonaliśmy Cię, że warto zainteresować się tą zabawką, to zapoznaj się z naszą układanką tęczą, czyli Twórczym Żółwiem

tęcza zabawy dziecka
drewniana tęcza naturalna

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń na górę