Zabawki drewniane czy plastikowe – które lepsze?

Wielu rodziców zastanawia się, które zabawki wybrać dla swojego dziecka – drewniane czy plastikowe? I jedne, i drugie mają swoich zwolenników. Trzeba jednak przyznać, że tak na pierwszy rzut oka to zabawki drewniane mają więcej fanów. Przyjrzyjmy się więc temu i spróbujmy odpowiedzieć na pytanie – które zabawki, drewniane czy plastikowe, są lepsze? I dlaczego zabawki drewniane mogą mieć więcej zwolenników?

Głos rodziców

I tutaj mogłaby się pojawić nasza ulubiona odpowiedź – to zależy 😀

Zanim zaczniemy, przyznamy otwarcie – jesteśmy producentami m.in. zabawek drewnianych. Powinniśmy więc wychwalać je pod niebiosa i za wszelką cenę udowadniać ich wyższość nad innymi. Ale tego nie zrobimy 😉 Bo jesteśmy też (albo raczej przede wszystkim) rodzicami i wiemy, jak to wygląda w praktyce. 

Zabawki drewniane mają oczywiście dużo zalet i sami je uwielbiamy (inaczej nie zabieralibyśmy się za ich produkcję). Ale nie są jedyną dobrą opcją dla dziecka, a to w końcu dla niego te zabawki kupujemy. Przejdźmy więc do rzeczy.

kuchnia dla dziecka

Zalety drewnianych zabawek

Jako zalety zabawek z drewna wymienia się przede wszystkim ich trwałość, ponadczasowość, bezpieczeństwo, ekologiczność. Mówi się, że są prostsze, więc wspierają kreatywność dziecka, nie mają dodatkowych bodźców (np. efektów dźwiękowych) czy że często jedna zabawka może mieć wiele różnych zastosowań. To wszystko oczywiście prawda, ale czy nie możemy odnieść przynajmniej części z tych zalet do zabawek plastikowych?

Zabawki drewniane są też ładniejsze, prostsze, bardziej estetyczne, dobrze pasują do nowoczesnych wnętrz, a jednocześnie wprowadzają nutkę nostalgii do naszego domu. To oczywiście tylko nasze osobiste zdanie i kwestia gustu, bo przecież komuś innemu mogą się bardziej podobać zabawki z plastiku (które też przecież mogą być piękne).

Kolory zabawek drewnianych to najczęściej naturalny kolor drewna lub kolorystyka ograniczona do kilku kolorów. Nie znajdziesz tutaj eksplozji barw i odcieni rażących po oczach, które, niestety, często charakteryzują zabawki plastikowe.

Oczywiście, nie będziemy porównywać drewnianych zabawek do tych najtańszych, śpiewająco-świecąco-grających zabawek z plastiku, bo w naszym odczuciu to zupełnie nie ta kategoria. Myślimy tu raczej o porównaniu do zabawek dobrej jakości, które mogą naprawdę wytrzymać lata. Przykładem są np. nasze stare plastikowe klocki, które mają już … wiele lat :D, a nadal świetnie służą naszemu dziecku.

To, co na pewno odróżnia zabawki drewniane od plastikowych, to to, że często są tworzone przez małe, rodzinne firmy. Co za tym idzie – wytwarzane są zwykle w niewielkich nakładach (w porównaniu do masowej produkcji plastiku) i możemy mieć pewność, że nie spotkamy takiej samej zabawki w każdym domu. My bardzo lubimy oryginalność 😉

Zalety plastikowych zabawek

Wspominaliśmy już, że część zalet zabawek obu typów się pokrywa. A co daje przewagę zabawkom plastikowym? Przede wszystkim to, że są lżejsze. Więc gdy spadną albo zostaną rzucone (bo wiesz, że dzieci lubią czasem sobie czymś porzucać), to zrobią znacznie mniej hałasu niż zabawki drewniane. Jest też mniejsze prawdopodobieństwo, że coś uszkodzą, np. podłogę albo inną zabawkę. 

A jak jest z czyszczeniem? Teoretycznie oba typy zabawek można czyścić. Ale zabawek z drewna nie można wsadzić do pralki. Dodatkowo łatwiej wchłaniają brud, np. jeśli zostaną “przypadkowo” pomalowane farbkami albo pisakami. Nie umyjesz ich pod bieżącą lub ciepłą wodą ani w zmywarce, tylko musisz wszystko ręcznie szorować. A to dodatkowy kłopot.

Ekologiczna produkcja i utylizacja

Znamy zalety i wady poszczególnych zabawek. Przyjrzyjmy się teraz innym obszarom, w których zachodzą różnice. Wspominaliśmy, że zabawki drewniane może stworzyć mała firma. To oznacza, że ich produkcja nie wymaga zastosowania bardzo zaawansowanych i skomplikowanych urządzeń i technologii. Co za tym idzie – sam proces produkcji może być przeprowadzony z dbałością o środowisko. Nie wymaga przewożenia produktów między fabrykami czy skomplikowanego przetwarzania surowców potrzebnych do produkcji. Tak naprawdę produkcja ogranicza się do wycięcia, szlifowania i malowania.

A co z utylizacją zabawki? Te plastikowe będą rozkładać się latami, natomiast drewniane ulegną rozkładowi w środowisku, ponieważ są biodegradowalne.

deska do balansowania na macie dla dziecka

Czy z drewna można zrobić każdą zabawkę?

To bardzo ważny aspekt, jeśli mamy porównywać materiał, z którego jest wykonana zabawka. Nie każda zabawka może być wykonana i z plastiku, i z drewna. Trudno nam wyobrazić sobie np. plastikową deskę do balansowania. Albo klocki do budowania (np. znanej wszystkim firmy) z drewna, które miałyby takie same funkcjonalności jak te plastikowe.

Wszystko zależy więc od konkretnej zabawki. Są takie, które są stworzone do tego, żeby być z drewna, żeby zachwycać naturalnością i prostotą. Ale są też takie, które ciężko zrobić z innego materiału niż plastik. 

dziecko bawi się na macie klockami

Czy każdą zabawkę można naprawić?

Dziecko ma dość sporą zdolność niszczenia wszystkiego, co w pobliżu. Zabawek również. Zniszczenie zabawki plastikowej jest zwykle dość łatwe. Niestety, praktycznie niemożliwe do naprawienia. 

I tu wychodzi nam jeszcze jedna zaleta zabawek drewnianych – można je stosunkowo łatwo naprawić lub odnowić. Czasem wystarczy tylko oszlifować lub pomalować i zabawka jest jak nowa. Jesteśmy w stanie nawet zmienić jej kolor, malując ją inną farbą.

Oczywiście może być też taka sytuacja, że plastikową zabawkę będzie można skleić, a ta z drewna zostanie zniszczona nieodwracalnie. Bo jak wiadomo – pomysły dzieci są nieprzewidywalne.

Zabawki drewniane czy plastikowe – werdykt

Czy rozwialiśmy Twoje wątpliwości dotyczące tego, który materiał na zabawki jest lepszy? Fakt, może troszkę więcej zalet pokazaliśmy dla drewna ;). Pamiętaj jednak, że każdy wybór może być dobry, jeśli tylko jest przemyślany.

Kluczem do najlepszego wyboru jest ustalenie, czego potrzebujesz oraz zrobienie odpowiedniego „wywiadu” w internecie czy wśród znajomych. Ważne są też zakupy racjonalne i przemyślane, a nie na szybko, bo akurat Black Friday czy noworoczne wyprzedaże. Jak we wszystkim – ważny jest odpowiedni balans i zróżnicowanie. 

Ważne, żeby sprawdzić przed zakupem, czy zabawka ma odpowiednie badania i od jakiego wieku dziecko może jej używać. To dotyczy zarówno zabawek drewnianych, jak i plastikowych.

dziecko bawi się na macie

Pozostaje jeszcze opcja kupowania używanych zabawek. Jeśli jest dobrej jakości i ma szansę przetrwać dłużej, to nie ma znaczenia, czy jest z drewna, czy z plastiku. I to jest świetne rozwiązanie, szczególnie dla mniejszego dziecka. Kiedy nie wiemy jeszcze, co lubi. Czy kiedy zabawki nudzą mu się w przeciągu jednej chwili. Albo jeśli planujemy kupić „większą” zabawkę, która może spokojnie przechodzić z rąk do rąk.

W naszym domu są zabawki zarówno z drewna, jak i z plastiku. Jedyne, czego unikamy jak ognia, to zabawek wydających jakiekolwiek dźwięki (na szczęście nasze dziecko też bardzo ich nie lubi 😉 ). Oczywiście – preferujemy zabawki drewniane, ale zwracamy przede wszystkim uwagę na to, żeby każda zabawka (albo większość) wniosła coś dobrego. Wymagała kreatywnego podejścia, uruchomienia logicznego myślenia, wyobraźni czy zręczności. Żeby nie była to zabawka, która po naciśnięciu jednego guziczka, gra, tańczy, śpiewa, podskakuje i świeci 🙂

Odpowiadając więc na pytanie ze wstępu – zarówno zabawki drewniane, jak i plastikowe mają swoje wady i zalety, choć wydaje się, że to zabawki z drewna mają odrobinę więcej plusów. Dopasuj jednak wszystko do Twojego dziecka i tego, co Tobie się podoba. A jeśli interesuje Cię, jakie zabawki produkujemy, odwiedź nasz sklep z produktami dla dzieci :).

tęcza układanka kreatywna
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń na górę