5 książek dla dzieci o praktycznych umiejętnościach

Książek dla dzieci jest całe mnóstwo. O misiach, o lesie, dźwiękonaśladowczych… Są dopasowane do wieku – im starsze dziecko, tym bardzie zaawansowane historie są przedstawiane. Są też książki, np. dla przedszkolaków, które dotyczą praktycznych umiejętności. Dzięki nim dzieciom łatwiej przystosować się do nowych sytuacji oraz zrozumieć, co się z nimi dzieje, np. gdy są chore. Zanim przedstawimy Ci nasze propozycje książek dla dzieci o praktycznych umiejętnościach, przyjrzyjmy się temu, jak wraz z wiekiem dziecka zmieniają się tematy książek, na przykładzie naszej córki.

Jak zmieniają się ulubione książki dzieci wraz z ich wiekiem

Kiedyś, jak sami byliśmy dziećmi (czyli bardzo wiele lat temu…), książki dla dzieci to były głównie bajki, baśnie czy wiersze. Z morałem, często pełne fantastycznych przygód, można powiedzieć – bardzo nieżyciowe. Ale na takich właśnie większość z nas się wychowała.

Kiedy jednak zaczęliśmy poznawać pierwsze książki, które chcieliśmy kupić dla naszej córki, okazało się, że w asortymencie można teraz znaleźć zupełnie inne rzeczy. Najpierw zszokowały nas książki, w których pełno było wyrazów dźwiękonaśladowczych: bam, ała itp. i odgłosów zwierząt czy przedmiotów. Co dziwne – nasza córka uwielbiała te książki i bardzo chętnie powtarzała usłyszane dźwięki. 

Kolejnym etapem były książki “z interakcją” dziecka. Można było głaskać króliczka, przytulać go, przykrywać kołderką, myć albo ubierać. Bardzo długo były to ulubione książki naszej córki.

Później okazało się, że książek opowiadających o codziennych, zwyczajnych sytuacjach jest naprawdę sporo. Możemy znaleźć coś o korzystaniu z nocnika, o jedzeniu, o chorobach czy o pójściu do przedszkola. Fascynujące jest dla nas to, jak bardzo nasza córka lubi takie książki o codzienności.

A teraz przejdźmy do rzeczy.

Zestawienie książek o praktycznych umiejętnościach dla dzieci

  1. “Kuba w przedszkolu” – Joanna Świercz
książki o praktycznych umiejętnościach dla przedszkolaka

Ta książka znajduje się na szczycie naszej listy, bo okazała się hitem hitów i czytaliśmy ją przez kilka miesięcy wiele razy dziennie. Na tyle często, że nasza córka potrafiła z pamięci “przeczytać” co najmniej połowę tej książki (a ma dość dużo tekstu).

To opowieść o jednym dniu Kuby w przedszkolu. Idealna dla dziecka, które dopiero pójdzie do przedszkola, bo świetnie przedstawia rzeczywistość przedszkolaków. Ale jest też dobrym pomysłem dla dziecka, które już chodzi do przedszkola – pomoże uporządkować to, co się dzieje i daje idealne pole do rozmowy o przedszkolu z rodzicami. 

Dziecko zobaczy w tej książce uporządkowany dzień, począwszy od tego, kto, z kim i jakim środkiem transportu przyjeżdża do przedszkola, poprzez interakcje z innymi dziećmi, posiłki, wyjście na plac zabaw, udział w przedstawieniu, odpoczynek aż po powrót do domu.

  1. “Żegnamy mleko mamy” – Joanna Świercz 
książki o praktycznych umiejętnościach dla dziecka odstawienie od piersi

To bardzo ciekawa książka, która zwykle wzbudza w dzieciach dość skrajne emocje. Książka jest lubiana przez dzieci… do połowy. Pokazuje, jak wygląda karmienie piersią dziecka od urodzenia i przechodzi przez powolne odstawienie od piersi. Dlatego właśnie dzieci najczęściej chcą jej słuchać do połowy, a w momencie kiedy trafia na pierwszą próbę odstawienia – rezygnują z czytania. Nasza córka pozwoliła sobie przeczytać ją raz, za drugim razem już wiedziała, co się dzieje i w połowie książki zamykała ją i odkładała :D. Po pewnym czasie, kiedy trochę oswoiliśmy temat, pozwalała sobie czytać całą książkę i całkiem ją polubiła 🙂

Czy pomogła w odstawieniu od piersi? Trudno powiedzieć, ale na pewno umożliwiła nam rozmowę na ten temat i porównywanie do Kuby.

  1. “Kuba jest chory” – Joanna Świercz
książki o praktycznych umiejętnościach dziecko choruje

To kolejny i najnowszy hit w serii o Kubie. W książce dziecko ma okazję towarzyszyć Kubie podczas jego choroby. Dowiaduje się, jak i od kogo się zaraził, co robią rodzice, żeby pomóc mu wyzdrowieć. Pokazana jest też wizyta u lekarza i podstawowe badania. Kuba przechodzi przez różne fazy choroby i przyjmuje lekarstwa. U nas najważniejszą rzeczą z całej książki okazało się przyjmowanie syropu w pozie superbohatera :D.

Książka daje możliwość oswojenia tematu wizyty u lekarza i badań. Znajdziemy w niej także pełen opis pobierania krwi, który idealnie może przydać się przed pierwszą wizytą. Dzięki temu łatwo wyjaśnimy dziecku, czego może się spodziewać.

Całość była konsultowana ze specjalistką pediatrii, więc mamy pewność, że wszystko jest poprawne merytorycznie.

  1. “Zuzia korzysta z nocnika” z serii Mądra Mysz – Liane Schneider, Janina Grissen
książki o praktycznych umiejętnościach dla dziecka odpieluchowanie

To kolejny hit w swojej kategorii. Czytaliśmy ją tyle razy, że zdecydowania cała rodzina zna tę książkę na pamięć :D. Książka jest świetnym punktem wyjścia do rozmów o porzuceniu pieluchy i podjęcia prób korzystania z nocnika lub toalety. Dziecko może porównywać się do Zuzi z książki i samo oceniać swoje postępy. 

Cały proces przejścia z pieluchy na toaletę następuje powoli i etapami z pełną świadomością tytułowej Zuzi. Zdarzają się jej czasem wpadki, ale mama zawsze tłumaczy jej, że nic się nie stało i wystarczy tylko wyprać ubrania i posprzątać.

  1. “Rózia i kolorowe emocje” – Katarzyna Ogonowska 
książki o emocjach dla dziecka

Ta książka znajduje się na końcu naszej listy, ponieważ – w porównaniu do pozostałych książek – jest książką “najtrudniejszą”, bo opowiada o emocjach, które towarzyszą dziecku w codziennym życiu. Przeznaczona jest dla dzieci w wieku 3-6 lat. 

Dziecko razem z Rózią poznaje cały wachlarz emocji: lęk, zdziwienie, złość, radość, miłość, obrzydzenia, wstyd i smutek. To świetny punkt wyjścia do rozmów z dzieckiem o emocjach. To też pomoc dla rodzica, bo w książce znajdziemy gotowe scenki z życia, które możemy wykorzystać sami podczas tłumaczenia dziecku złożonego świata emocji. Książka jest napisana z poszanowaniem wszystkich uczuć i emocji dziecka.

Dlaczego książki o praktycznych umiejętnościach dla dzieci są ważne?

Każda z wymienionych przez nas książek stanowi inspirację do rozmowy na dany temat. Może być traktowana jedynie jako wstęp do zadawania pytań.

Czytanie tych książek będzie z korzyścią i dla dziecka, i dla rodzica. Dziecku w łatwy i prosty sposób wyjaśnią codzienność i dadzą możliwość przeżywania wybranych etapów z życia ze swoim rówieśnikiem/rówieśniczką. Dzięki temu dzieciom będzie łatwiej zaadaptować się do nowych sytuacji, bo przecież już je znają z książek. 

A dla rodzica to duże ułatwienie, bo poznajemy świat z perspektywy dziecka. Widzimy, jak zmaga się z różnymi sytuacjami i możemy lepiej się wczuć w jego/jej emocje (bo pamięć mamy ulotną i nie pamiętamy zwykle zbyt wiele z własnego dzieciństwa). Czasem też sami nie umiemy pewnych rzeczy wyjaśnić i znaleźć odpowiednich słów, a tu często mamy gotowe zdania, które możemy użyć w rozmowie z dzieckiem.

Masz propozycje ksiażek, które powinniśmy dodać do tego zestawienia? Daj znać w komentarzu.

A przy okazji zobacz, jak wspieramy samodzielność i prawidłowy rozwój dzieci – odwiedź nasz sklep (znajdziesz tam m.in. jedną z opisywanych przez nas książek).

Przeczytaj też:

Dlaczego warto czytać z dzieckiem?

Jaką półkę na książki dla dzieci warto wybrać?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń na górę