Jaką półkę na książki dla dziecka wybrać?

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru półki na książki dla dziecka? Pod uwagę pewnie bierzesz cenę, wymiary czy wygląd. Ale czy np. zależy Ci, żeby to był regał zaprojektowany w duchu Montessori? Czy chcesz, by Twoje dziecko mogło z niej samodzielnie korzystać? W tym poście przyjrzymy się 5 nieoczywistym cechom półki na książki, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem.

5 cech półki na książki w duchu Montessori


1. Z miejscem na kilkanaście książek

A czemu tak mało? Cóż, dla dziecka im mniejszy wybór książek, tym lepiej. Bo i tak czyta tylko kilka książek w jednym okresie, ale tak solidnie, bo po kilka (kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt) razy. I tak w jednym tygodniu chce czytać tylko 3 książki, w następnym 4, ale inne. Nie potrzebujesz więc półki na książki rodem z biblioteki, wystarczy Ci mała. Takie podejście jest też zgodne z filozofią Montessori. A o tym więcej w następnym punkcie. A co, jeśli mam więcej książek? Możesz je gdzieś schować i np. co jakiś czas wymieniać z tymi, których dziecko już nie czyta. Bo tu też chodzi o ograniczanie dziecku wyboru – które przecież nie funkcjonuje jeszcze tak sprawnie jak dorosły.

książki na półce dla dziecka postawione okładkami do przodu

2. Z półkami na wysokości dziecka

Po co dziecku półka, do której dosięgnie tylko dorosły? Zgodnie z metodą Montessori przedmioty dla dziecka powinny być tak skonstruowane, by dzieci mogły z nich samodzielnie korzystać. Jeśli jest to dla Ciebie ważne, to zwróć uwagę, by regał na książki dla dziecka miał półki na małej wysokości. Dzięki temu Twój maluch będzie mógł sam wybrać książkę do czytania, a następnie samodzielnie ją odłożyć. Czyli będzie też mógł ćwiczyć sprzątanie i chowanie zabawek – a właściwie takie minizarządzanie półką.

Przeczytaj wpis, w którym szczegółowo omawiamy, jak rozwijać samodzielność u 2-letniego dziecka.

dziecko wybiera samodzielnie książki z półki w kształcie żyrafy

3. Z możliwością ułożenia książek okładką do przodu

Dziecko w wieku przedszkolnym najczęściej nie potrafi jeszcze przeczytać tytułu książki na grzbiecie. Ale potrafi rozpoznać swoje ulubione po okładce. Jeśli więc będzie widziało je od razu (a nie musiało wyciągać, obracać i patrzeć na okładkę), to chętniej i łatwiej będzie mu samemu wybrać książkę. Tu znowu kłania się filozofia Montessori.

Ale czy taki sposób ułożenia, czyli okładką do przodu, nie sprawi, że mniej książek zmieści się na półce? Dokładnie tak będzie. Pamiętaj jednak, że dziecko nie potrzebuje regału na 200 książek. Już wcześniej pisaliśmy o tym, że im mniejszy wybór, tym lepiej. Poza tym zastanów się, co jest w tej sytuacji dla Ciebie ważniejsze – żeby dziecko mogło samodzielnie wybierać książki czy żeby więcej ich zmieściło się na regale?

dziecko wybiera książkę z regału montessori

4. Z solidnego materiału

Do tej pory skupialiśmy się na kwestiach użytkowych, a teraz przejdźmy do bezpieczeństwa. Zwróć uwagę, by biblioteczka dla Twojego dziecka była zbudowana z solidnego materiału. I nie dlatego, żeby utrzymała dużo książek, bo już wcześniej pisaliśmy, że dziecko nie potrzebuje dużego wyboru. Tu chodzi o inną rzecz. Jak pewnie wiesz, dzieci lubią wszędzie wejść. Dla dorosłego jest oczywiste, że na półkę na książki się nie wchodzi. Ale czy dziecko o tym wie? A jeśli wie, to co robi z tą wiedzą? Możesz dziecku wytłumaczyć, że regał nie służy do wspinania, no ale wiesz jak to jest z dziećmi. Dla bezpieczeństwa postaw więc na solidne materiały, np. sklejkę drewnianą albo drewno, a unikaj plastiku. To tak na wszelki wypadek.

dziecko stoi na półce na książki

5. Z designem, który spodoba się dzieciom

Dla wielu dzieci czytanie ksiażek to jedna z najbardziej ulubionych aktywności. Może warto więc, żeby książki miały jakieś swoje specjalne miejsce, np. regał w kształcie zwierzęcia? Albo żeby się jakoś inaczej wyróżniała w dziecięcym pokoiku? Równie dobrze możesz postawić na prostotę i minimalizm. Ale możesz też zapytać swoje dziecko o zdanie :).

Wiesz już, na co zwracać uwagę podczas wyboru półki na książki dla dzieci. Pamiętaj, że taki regał ma przede wszystkim służyć dziecku, no i np. zmieścić się w jego pokoju. Czyli zwróć też uwagę na wymiary biblioteczki 🙂

półka na książki dla dziecka w kształcie psa

Szukasz półki na książki dla dzieci w duchu Montessori? Odwiedź nasz sklep.

Przeczytaj też

Dlaczego warto czytać z dzieckiem?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń na górę