10 pomysłów na prezenty dla dzieci na małą i trochę większą kieszeń

Jaki prezent dla dziecka? Takie pytanie zadają sobie mamy, tatowie, babcie, dziadkowie, ciocie, wujkowie i wszyscy inni, którzy chcą podarować coś dzieciom. A przecież dzieci to w końcu takie światełka, które potrafią rozjaśnić nawet najbardziej pochmurny dzień. I dla tych małych szkrabów świetnym prezentem jest po prostu Twój czas – bez telefonu, social mediów i wszystkich innych przeszkadzaczy. To może być wspólne budowanie domu z klocków, rysowanie czy pójście na lody. Niemniej ucieszą się też z czegoś bardziej materialnego. Nasze pomysły na prezenty dla dzieci, np. na Dzień Dziecka albo święta, podzieliliśmy na 2 kategorie – do 100 zł i powyżej tej kwoty. A żeby Ci ułatwić selekcję, w nawiasie dodaliśmy wiek dziecka.

Pomysły na prezenty dla dzieci do 100 zł

książki dla dziecka prezent na dzień dziecka
  • Książki z serii o Rózi – o emocjach i życiowych wartościach (3-6 lat)

Jednym z najpopularniejszych prezentów, nie tylko dla dzieci, są książki. Łatwo wybrać taką uniwersalną albo dopasować do preferencji obdarowywanego. Z książkami dla dzieci jest chyba jeszcze prościej. Na rynku jest mnóstwo historii misiów czy kotków. A co powiesz na praktyczną książkę o emocjach? I tu szczególnie polecamy “Rózię i jej kolorowe emocje” oraz “Rózię i jej wartości” Katarzyny Ogonowskiej. To edukacyjne książki, które podejmują ważne tematy – emocje i budowanie poczucia własnej wartości. Dzięki historii Rózi dziecko może łatwo zrozumieć, co to znaczy czuć emocje (a właściwie 8 najczęściej występujących), jak je rozpoznać oraz jak nad nimi zapanować, szczególnie nad tymi trudniejszymi, typu strach czy złość. Dodatkowo jako rodzic otrzymujesz wskazówki, jak rozmawiać z dzieckiem o emocjach czy życiowych wartościach. Ciekawe i praktyczne. Książki polecane są dla dzieci w wieku 3-6 lat.

“Rózia i kolorowe emocje”

“Rózia i jej wartości”

  • Książki z serii o Kubie (3-5 lat)

A jeśli już o książkach mowa, to nie możemy nie wspomnieć o kolejnej świetnej serii – o Kubie, autorstwa Joanny Świercz. Książki przedstawiają historie Kuby – sytuacje, które przydarzają się każdemu dziecku, np. pierwszy dzień w przedszkolu, przeziębienie czy odstawienie od piersi. Każda z nich przedstawia trudności, z którymi mierzy się Kuba i pokazuje, jak sobie z nimi radzi. Dzięki tym książkom dziecku znacznie łatwiej jest się przyzwyczaić do nowych sytuacji, np. dzięki historii o przedszkolu nasza córka bez większego problemu zaczęła chodzić do przedszkola. Wie również, jakie badania może jej wykonać lekarz, jeśli zachoruje. Książki z serii o Kubie są niezwykle praktyczne i pomocne na co dzień, dzieciom i rodzicom.

Książki z serii o Kubie

  • Tęcza drewniana – układanka dla kreatywnych dzieci (od 3. roku życia)

Drewniana tęcza to zdecydowanie jedna z tych zabawek, która może zaangażować dziecko na dłużej niż minutę. To jedna zabawka, która daje nieograniczoną liczbę pomysłów na zabawę. Do czego służy taka tęcza? Przede wszystkim do układania przeróżnych kształtów – zwierzęta, budowle, drzewa, ludziki, tunele, mosty. Daj dziecku drewnianą tęczę, a dowiesz się, co jeszcze można z jej ułożyć. Zobacz pomysły na ułożenie tęczy. Układanka składa się najczęściej z kilku drewnianych łuków, ich liczba zależy od wielkości.

Układanka tęcza jest przeznaczona dla dzieci powyżej 3. roku życia, głównie dlatego, że wymaga cierpliwości i precyzji przy układaniu. Drewniana tęcza wspiera kreatywność, uczy wyobraźni przestrzennej, cierpliwości, wytrwałości oraz pomaga ćwiczyć motorykę małą i precyzję. To zabawka dla kreatywnych dzieci.

Tęcza drewniana naturalna

tęcza drewniana naturalna zabawa dziecka

Samochodziki drewniane (od 3. roku życia)

Drewniane autka to zdecydowanie jedna z najbardziej kultowych zabawek dzieciństwa. Niby małe, zwyczajne, ale ile zabaw można z nich wymyślić. Wyścigi, przejażdżki, przewożenie innych zabawek, zabawy w tunelach, zjeżdżanie z wysokości… pomysły są nieograniczone. To zabawka, która rozwija kreatywność oraz wyobraźnię. Bo przecież każda z zabawa z drewnianym autkiem może być okazją do wymyślenia jakiejś historii, prawda?

Drewniane samochodziki dla dzieci

Ramka ścienna na obrazki dziecka (od 3. roku życia)

Inną kultową zabawą dzieciństwa jest rysowanie. Mali artyści potrafią produkować naprawdę mnóstwo arcydzieł, z których każde jest równie ważne. Co potem z tym wszystkim zrobić? Świetnym pomysłem na ogarnięcie dziecięcych prac jest ramka ścienna na obrazki dziecka. Możesz ją powiesić na ścianie i wkładać do niej rysunki albo pozwolić dziecku, by robiło to samo. Dzięki temu w domu będzie porządek, a dziecko będzie zachwycone, że jego arcydzieła mogą być widoczne i podziwiane. Bo każdy artysta lubi, kiedy go chwalą, prawda?

Ramka na obrazki dziecka

Pomysły na prezenty dla dziecka powyżej 100 zł

  • Mata dla dziecka na podłogę (od pierwszych dni życia)

Mata dla dziecka to typ takiego uniwersalnego i elastycznego prezentu. Na rynku możesz znaleźć maty w różnych wielkościach, kolorach, a nawet takie, które możesz powiększać, np. gdy urośnie Ci dziecko i będzie potrzebowało większej przestrzeni. Mata to prezent dla dzieci w wieku od 0 do ok. 5 lat (a może nawet więcej). Jeśli wybierasz matę dla noworodka, to nie zapomnij sprawdzić, czy posiada wszystkie niezbędne badania. 

Do czego przydaje się taka mata? Przede wszystkim to bezpieczne miejsce dla dziecka, które umożliwia mu prawidłowy rozwój. Leżenie na takiej średnio twardej powierzchni jest znacznie zdrowsze dla dziecka niż. np. leżenie na miękkiej kanapie. Niemowlę może uczyć się na niej obracać czy raczkować, większe dziecko będzie na niej układać puzzle lub budować wielkie i te mniejsze konstrukcje z klocków. To prezent, który możesz używać latami.

Kotoodporna mata dla dziecka (bezpieczna dla noworodków)

dzieci na macie na podłodze
  • Deska do balansowania (powyżej 2. roku życia)

Deska do balansowania, podobnie jak drewniana tęcza, to ten typ zabawki, którym można bawić się na różne sposoby. Ale po kolei. Dlaczego dziecko powinno korzystać z deski balansującej? Bo deska wspiera rozwój motoryki dużej oraz propriocepcję, czyli czucie naszego ciała. Przeczytaj recenzję fizjoterapeutki, w której szczegółowo omawia, jak deska do balansowania wpływa na rozwój dziecka. Z deski mogą korzystać dzieci od 2. roku życia. Limitu wieku nie ma.

Ale deska to nie tylko taki fitness dla dzieci. Możesz zrobić z niej też zjeżdżalnię, duży tunel albo most dla samochodów, a nawet skocznię narciarską. Polecamy ją też do ćwiczeń dla rodziców albo po prostu do leżenia, co jest dobre dla naszego kręgosłupa. Jedna zabawka, a tyle możliwości wykorzystania!

Deska do balansowania

zabawy z deską do balansowania
  • Kitchen helper (powyżej 1. roku życia)

Kitchen helper to kolejny przykład praktycznego prezentu na Dzień Dziecka. Dzięki niemu dziecko może nie tylko zobaczyć, co robisz na blacie kuchennym, ale i uczestniczyć w przygotowywaniu posiłków. Wiadomo, na początku w bardzo ograniczonym stopniu, ale potem, kto wie, może przyniesie Ci śniadanie do łóżka? Szczegółowo omawiamy to we wpisie “Kitchen helper – dlaczego warto postawić go w kuchni”.

Z kitchen helpera mogą korzystać już roczne dzieci. Aby ułatwić dziecku w tym wieku samodzielne korzystanie z podestu kuchennego, postaw na kitchen helper z dwoma stopniami. Dla dzieci w wieku ok. 2 lat wystarczy podest z 1 stopniem.

Kitchen helper

dzieci na podeście kuchennym w kuchni

Rower biegowy (dla dzieci w wieku 1,5-2 lata)

Rower biegowy – co to za nowy wymysł? Rower biegowy jest jak klasyczny rower, tyle że nie ma… pedałów :D. Dziecko odpycha się podczas jazdy nogami i jakby “biegnie, siedząc”.

A po co takie coś? Nie można od razu zwykłego rowera? Tzw. biegówka jest idealna do nauki jazdy. Dziecko uczy się na niej trzymać kierownicę, skręcać (manewrować rowerem), a jak już opanuje podstawową jazdę, to weź wygodne buty i sam(a) przygotuj się na bieganie, bo nie nadążysz za jadącym dzieckiem. Później dziecko nauczy się utrzymywania równowagi na dwóch kółkach (poznasz to po tym, jak podczas jazdy będzie podnosić nogi wysoko do góry “i ziuuuu”). Przez cały ten czas uczy się (od Ciebie oczywiście) zasad ruchu drogowego, gdzie chodnik, gdzie ulica, przejście dla pieszych, inni użytkownicy itp. Pamiętaj, że do korzystania z rowerka biegowego potrzebny jest kask (obowiązkowo!).

Rower biegowy Cariboo

A to wszystko daje idealny wstęp do…

Rower klasyczny z pedałami (powyżej 3. roku życia)

Dziecko, które przejeździło już kilometry na rowerku biegowym, bez większych trudów poradzi sobie na klasycznym rowerze (oczywiście o wielkości dostosowanej do wzrostu dziecka). Bez dodatkowych bocznych kółek, bez kija do pchania ani innych “udogodnień”. Większość dzieci opanowuje jazdę w ciągu kilku dni (rekordziści ruszają nawet od razu). Dzięki temu, że na rowerku biegowym wyćwiczyły utrzymywanie równowagi i trzymanie kierownicy, mogą wsiąść na rower z pedałami i jechać na nim zupełnie samodzielnie (a lubimy, gdy nasze dzieci są samodzielne i nie potrzebują naszej ciągłej pomocy i uwagi). Będzie to dla nich naturalna kontynuacja jazdy. I tak nawet 3-latek może jeździć na klasycznym rowerze. A wiesz, ile radości sprawi to dziecku? Jeździ teraz przecież jak dorosły, jak mama czy tata 🙂 

Do rowerka obowiązkowo kask. Dobrym pomysłem jest też koszyczek, w którym dziecko może wozić swoje najpotrzebniejsze rzeczy (najlepiej duży, bo najpotrzebniejszych rzeczy jest zwykle bardzo dużo :D).

Wybór rowerów jest ogromny, my polecamy rower PUKY 12.


Notice: Undefined index: show_subscription_bar in /var/www/vhosts/kiddymate.pl/httpdocs/blog/wp-content/plugins/wpdiscuz/forms/wpdFormAttr/Form.php on line 218
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

Notice: Undefined index: guest_can_comment in /var/www/vhosts/kiddymate.pl/httpdocs/blog/wp-content/plugins/wpdiscuz/forms/wpdFormAttr/Form.php on line 1731

Notice: Undefined index: guest_can_comment in /var/www/vhosts/kiddymate.pl/httpdocs/blog/wp-content/plugins/wpdiscuz/forms/wpdFormAttr/Form.php on line 1731
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Notice: Undefined index: guest_can_comment in /var/www/vhosts/kiddymate.pl/httpdocs/blog/wp-content/plugins/wpdiscuz/forms/wpdFormAttr/Form.php on line 1731
Przewiń na górę